عکس‌های تکان‌دهنده از مهاجران به اروپا

به تازگی انتشار عکس جسد یک کودک سه ساله سوری که آب به سواحل بدروم در ترکیه آورده بود، بسیاری را تحت تاثیر قرار داده است.

در سال های گذشته عکس های تکان دهنده دیگری هم درباره پناهجویان به اروپا منتشر شده است که بعضی از آنها را در زیر می بینید:

این عکس از خوان مدینا است که در سال ۲۰۰۴ عکاس یه روزنامه محلی در جزایر قناری بود. در آن هنگام قایقی که حامل مهاجران آفریقایی بود به آنجا می رسد و به دلیل واژگون شدن ۹ نفر از آنان غرق می شوند. عکس خوان مدینا که دو نفر از نجات یافتگان آن قایق را نشان می دهد، یک سال بعد جایزه ورلد پرس را از آن خود کرد.

دو سال بعد از آن، جزایر قناری همچنان یکی از مقاصد عمده پناهجویان آفریقایی بود. در آن زمان، برخلاف گذشته قایق ها نه از مراکش، بلکه بیشتر از موریتانی یا سنگال می آمدند. بسیاری از مسافران تشنه و گرسنه بودند. در این عکس از آرتورو رودریگز، گردشگرانی را می بینیم که تلاش می کنند به پناهجویان کمک کنند. این عکس هم در سال ۲۰۰۷ جایزه ورلد پرس گرفت.

دو ناحیه کوچک در ساحل مراکش که قلمرو اسپانیا به شمار می آید، شمار زیادی از پناهجویانی که قصد رسیدن به اروپا را دارند به خود جلب می کند، زیرا فاصله این منطقه با اروپا تنها یک نرده فلزی است. عکس از خوزه پالازون.

گهواره یک کودک که در مرز سوریه با ترکیه رها شده. عکس از مراد سیزر.

در ماه آوریل سال ۲۰۱۵ یک قایق چوبی که حامل پناهجویان سوریه و اریتره بود و در مسیر جزیره رُدز یونان در حرکت بود، با صخره برخورد کرد. در عکس یک زن ۲۴ ساله اریتره ای دیده می شود که توسط یک مأمور ارتش یونان نجات داده شده است. یکی دیگر از نجات یافتگان آن حادثه زنی باردار بود که بعدا نام مردی را که او را نجات داد روی پسرش گذاشت.

ماه گذشته وقتی مقدونیه مرز خود را به روی مهاجران بست، هزاران نفر شب را در یک منطقه بی طرف گذراندند و فردای آن روز تلاش کردند که از سد مأموران پلیس بگذرند. عکس از خبرنگار آسوشیتدپرس دارکو وُجینوویچ.

هفته گذشته این عکس در شبکه های اجتماعی بسیار دست به دست شد. بعدا معلوم شد که این مرد، به نام عبدالحلیم عطار، یک بی جاشده فلسطینی ساکن بیروت است. کمپینی برای کمک به او راه افتاد و تاکنون ۱۸۱ هزار دلار برای او جمع آوری شده است. او اکنون مصمم است که یک صندوق کمک به تحصیل کودکان فلسطینی راه بیندازد و هر چه زودتر به فلسطین برگردد.