خشم عمومی از تصویر کودکی که غرق شد

قایقی در آب‌های ترکیه غرق شد، دست‌کم ۱۲ سوری که می‌خواستند خود را به یونان برسانند غرق شدند.

اما تصویر یکی از این قربانیان، پسربچه‌ای که با صورت روی ساحل افتاده، خشم جهانیان را از هزینه انسانی بحران پناهجویان در اروپا برانگیخته است.

هشدار: عکس‌های این گزارش ناراحت‌کننده است

عکس پسرک، که یک آژانس خبری ترکیه آن را منتشر کرده، توییتر را برداشته. کاربران با هشتگ KiyiyaVuranInsanlik# درباره‌اش می‌نویسند، که حدودا یعنی "انسانیت به‌گِل‌نشسته".

'فکر آن بچه سوری ولم نمی‌کند'، واکنش کاربران ایرانی

فقط در همین سال جاری میلادی هزاران نفر که می‌خواسته‌اند از راه دریا خود را به اروپا برسانند، مرده‌اند.

گارد ساحلی ترکیه می‌گوید قربانیان اخیر بامداد چهارشنبه از بودروم به سمت جزیره کس در یونان راه افتاده بودند، اما دو قایق‌شان اندکی بعد غرق شد.

از ۲۳ نفری که سوار این دو قایق بودند تاکنون جنازه ۱۲ نفر، از جمله ۵ کودک، پیدا شده است. ظاهرا ۹ نفر بیشتر زنده نمانده‌اند که بعضی‌هاشان جلیقه نجات داشته‌اند و خودشان را به ساحل رسانده‌اند.

تصویر پسرکی که با تی‌شرت قرمز با صورت روی ساحلی نزدیک بودروم افتاده، اندکی پس از ساعت شش صبح به وقت محلی که آب جنازه‌ها را به ساحل آورده بود منتشر شد.

خبرگزاری ناشر عکس اعلام کرده که پسرک و دیگران، اهل شهر تحت محاصره کوبانی در سوریه بوده‌اند، که سال گذشته هنگام پیشروی نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی به ترکیه گریخته بوده‌اند.

Image caption تصویر پیکر بی‌جان پسرک را یکی از خبرگزاری‌های ترکیه منتشر کرد

آن‌طور که رسانه‌های ترکیه می‌گویند، اقوام قربانیان با شناسایی جسدها درهم شکسته‌اند.

نام پسرکی که تصویرش منتشر شده آلان است. آلان سه ساله همراه برادر پنج ساله‌اش، غالب، و مادرشان، ریحانه، غرق شدند. پدرشان، عبدالله کوردی، جان به در برده.

آن‌طور که گزارش شده آقای کوردی و خانواده‌اش پیش از این سفر از کانادا درخواست پناهندگی کرده بودند، اما درخواست‌شان رد شده بود.

تیما کوردی، خواهر عبدالله که در ونکوور زندگی می‌کند، به روزنامه نشنال پست کانادا گفته می‌خواسته خانواده برادرش را کمک کند از خاورمیانه خارج شوند. او گفته: "سعی کردم به‌عنوان حامی مالی کمک‌شان کنم … اما نتوانستم بیارمشان. همین شد که سوار قایق شدند."

یک ماهی‌گیر محلی که جنازه‌ها را پیدا کرده می‌گوید: "آمدم دریا. ترس برم داشت. قلبم شکست."

آن‌طور که فرگل کین، خبرنگار بی‌بی‌سی، می‌گوید، ساحلی که جنازه‌ها را در آن پیدا کردند ناگهان بدنام شده. در حالی‌که پیش از این هم هر روز چیزهای مختلفی - از تکه‌های قایق بادی گرفته تا وسایل شخصی مردم بی‌نوا - در آن پیدا می‌شده.

"یادآوری دردناک"

Image caption نام پسرکی که تصویرش منتشر شده آیلان است. آیلان سه ساله همراه برادر پنج ساله‌اش، گالیپ، و مادرشان، ریحان، غرق شدند

بی‌بی‌سی تصمیم گرفته فقط یکی از عکس‌های آلان را منتشر کند: عکسی که یک مأمور ترک بغلش کرده و چهره‌اش در آن پیدا نیست. اما برخی رسانه‌های دیگر تصاویر ناراحت‌کننده‌تری هم منتشر کرده‌اند.

به‌عنوان نمونه روزنامه بریتانیایی ایندیپندنت نوشته این عکس‌ها را روی وب‌سایت‌اش منتشر کرده چون "در هیاهوی حرف‌های توخالی از بحران دنباله‌دار مهاجران، آسان می‌شود واقعیت درماندگی بسیاری از این پناه‌جویان را فراموش کرد."

اما به رغم گستردگی واکنش‌ها روی اینترنت، خبری از سران دولت‌های اروپایی نیست.

جاستین فورسایت، مدیرعامل سازمان خیریه "کودکان را نجات دهیم" می‌گوید تصویر "فجیع" (آلان) یادآور آن است که "خانواده‌ها و کودکانشان در جستجوی زندگی بهتر چه خطراتی به جان می‌خرند." به اعتقاد او "رنج این کودک باید حواس‌ها را جمع کند و اتحادیه اروپا را وادار کند جمع شوند و برای حل بحران پناه‌جویان برنامه‌ای مشترک بیاندیشند."

بنا به آماری که سازمان بین‌المللی مهاجرت دو روز پیش منتشر کرده، از آغاز سال جاری میلادی حدود ۳۵۰ هزار نفر قدم به این مسیر خطرناک گذاشته‌اند که به سواحل اروپا برسند.

این سازمان می‌گوید در این بازه زمانی بیش از ۲۶۰۰ نفر حین گذر از دریای مدیترانه غرق شده‌اند.

اوایل این هفته، دولت ترکیه اعلام کرد گارد ساحلی‌ این کشور - فقط در پنج ماه اول سال ۲۰۱۵ - بیش از ۴۲ هزار نفر را در دریای اژه نجات داده‌اند، که ۲۱۶۰ نفرشان در یک هفته گذشته بوده.