نخست‌وزیر مجارستان، بحران پناهجویان اروپا را 'مشکل آلمان‌' خواند

حق نشر عکس epa

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان گفته است بحران مهاجران و پناهجویان اروپا، "مشکل آلمان‌" است، چون آلمان مقصد افرادی است که وارد اتحادیه اروپا می‌شوند.

ویکتور اوربان گفته است مجارستان به پناهجویان بدون این که ثبت‌نام کنند، اجازه خروج از خاک خود را نمی‌دهد.

مقام‌های مجارستان امروز ایستگاه قطار بوداپست، پایتخت این کشور را پس از دو روز روی پناهجویان باز کردند.

مجارستان طی چند روز گذشته به این افراد اجازه ورود به ایستگاه قطار و سفر را نمی‌داد که این موضوع منجر به بروز تنش و حتی درگیری میان این پناهجویان و نیروهای پلیس شده بود.

حق نشر عکس AP

پس از آن که مجوز ورود پناهجویان به ایستگاه قطار صادر شد، آنها بلافاصله به سوی ایستگاه هجوم بردند و سوار قطارهای متوقف در ایستگاه شدند.

یک قطار از ایستگاه بوداپست حرکت کرد اما در نزدیکی یک اردوگاه پذیرش مهاجران در شهر بیچکه متوقف شد. پناهجویان در برابر تلاش‌های پلیس برای پیاده کردن آنها مقاومت کردند. آنها به شیشه‌های قطار می‌کوبیدند و فریاد "آلمان، آلمان" سر می‌دادند.

خبرنگار بی‌بی‌سی که با این قطار در سفر است، می‌گوید این افراد امیدوار بودند که قطار آنها را به نزدیکی مرز با اتریش ببرد. خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید شماری از پناهجویان موفق شدند از قطار خارج شده و در گرمای شدید، به مبدا سفر خود برگردند.

بیشتر پناهجویان از این هراس دارند که در صورت ثبت نام در ادوگاهی در مجارستان، نتوانند به آلمان یا سایر کشورهای اروپای غربی بروند.

حق نشر عکس AP

بسیاری از پناهجویان درصدد آن هستند تا به آلمان یا سایر کشورهای مرفه اروپایی سفر کنند.

در همین حال، مقام‌های اتحادیه اروپا در بروکسل با ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان دیدار کرده‌اند.

آلمان و شماری از کشورهای اروپایی خواهان آن هستند که پناهجویان ورودی به اروپا به طور عادلانه در میان این کشورها تقسیم شوند. آلمان پذیرای بیشترین تعداد مهاجر در اروپا است.

خبرنگار بی‌بی‌سی در بروکسل می‌گوید مجارستان با دادن مجوز به پناهجویان برای ورود به ایستگاه قطار می‌خواهد این پیام را به آلمان بدهد که اگر می‌خواهد، می‌تواند از این پناهجویان در آلمان استقبال کند.

حق نشر عکس AP

مارتین شولتز، رئیس پارلمان اروپا ار مجارستان خواسته است تا با همکاری با سایر کشورهای اروپایی، راه حل مشترکی برای مقابله با بحران پناهجویان بیابد.

مقام‌های اتحادیه اروپا خواهان توزیع عادلانه پناهجویان و مهاجران در میان کشورهای اروپایی هستند اما این چیزی است که شماری از رهبران این کشورها از جمله ویکتور اوربان، با آن مخالف هستند.

دانلد تاسک، رئیس اتحادیه اروپا گفته است شکاف میان کشورهای اروپایی در مورد بحران پناهجویان رو به افزایش است که این باعث شده تلاش‌ها برای حل بحران پناهجویان با مشکل رو‌به‌رو شود. بسیاری از پناهجویان از کشورهای شرق اروپا وارد می‌شوند اما بیشتر آنها تمایل دارند به کشورهای اروپای غربی بروند.

آقای تاسک گفته است حداقل یکصد هزار پناهجو باید به طور عادلانه در میان کشورهای اروپایی تقسیم شوند.

حق نشر عکس Getty
حق نشر عکس AP

مطالب مرتبط