رئیس جمهوری گواتمالا پس از صدور حکم بازداشت استعفا کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption پرز اتهام فساد مالی را رد کرده و گفته است قصد خروج از کشور را ندارد

رئیس جمهوری گواتمالا که با اتهام فساد مالی و اداری مواجه بوده از سمت خود استعفا کرده است.

روز پنجشنبه، ۱۲ شهریور (۳ سپتامبر) دفتر اوتو پرز مولینا، رئیس جمهوری گواتمالا، خبر استعفای او از این سمت را اعلام کرد. خبر استعفای او ساعاتی پس از صدور حکم بازداشت به درخواست دادستانی گواتمالا منتشر شد.

روز سه شنبه، پارلمان گواتمالا با اکثریت قاطع، به طرح سلب مصونیت قضایی از رئیس جمهوری رای داده بود.

رای پارلمان در مورد سلب مصونیت قضایی از رئیس جمهوری روز سه شنبه و در حالی صادر شد که در آستانه آغاز مبارزات انتخابات ریاست جمهوری، تظاهرات چند ماهه در اعتراض به فساد در تشکیلات دولتی شدت گرفته و به درخواست کناره گیری اوتو پرز منجر شده بود. در جریان رای‌گیری در پارلمان، بسیاری از نمایندگان وابسته به حزب رئیس جمهوری با سلب مصونیت از او مخالفت نکردند.

شامگاه گذشته، دادستان کل گواتمالا در حساب توئیتر خود خبر داد که در حکم بازداشت رئیس جمهوری، اتهام "ارتباط‌های غیرقانونی" و تخلف گمرکی هم گنجانده شده است. گفته می شود که آقای پرز در برنامه ریزی برای کلاهبرداری از سازمان گمرک گواتمالا دست داشته است.

با اینهمه، معلوم نیست که حکم بازداشت چه زمانی به اجرا گذاشته خواهد شد به خصوص اینکه در گواتمالا، احکام قضایی طی ساعات اداره اجرا می‌شود.

پیشتر، دفتر دادستانی پایتخت نسبت به امکان فرار اوتو پرز از کشور ابراز نگرانی کرده بود و به نظر می‌رسد که حکم بازداشت به منظور حلوگیری از این اقدام و اطمینان از حضور وی برای پیگرد قانونی صادر شده است. پس از رای پارلمان، وکیل آقای پرز گفته بود که موکل او خود را بی‌گناه می داند و قصد خروج از کشور را ندارد.

حق نشر عکس Getty
Image caption خبر سلب مصونیت از رئیس جمهوری با استقبال تظاهرکنندگان مخالف مواجه شد

قرار است انتخابات ریاست جمهوری گواتمالا اواخر سال جاری برگزار شود و انتظار می‌رفت اوتو پرز تا ماه ژانویه سال آینده و آغاز به کار رئیس جمهوری جدید در سمت خود باقی بماند. طبق قانون اساسی این کشور، وی حق نامزدی دوباره در این انتخابات را ندارد.

اوتو پرز مولینا، ۶۴ ساله و ژنرال بازنشسته ارتش، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۱ به این سمت انتخاب شد و دوره ریاست جمهوری خود را از ابتدای سال ۲۰۱۲ آغاز کرد.

در سال‌های قبل و همچنین چند سال اخیر، آقای مولینا با اتهامات مربوط به نقض گسترده حقوق بشر هنگام خدمت در ارتش و در دوره حکومت دیکتاتوری از جمله مشارکت در عملیات نظامی منجر به کشتار هزاران تن از اعضای قوم مایا و ناپدیدشدن و قتل برخی مخالفان دولت مواجه بود. وی در راس حزب راستگرای "میهندوستان" و با وعده مبارزه با فساد به سمت ریاست جمهوری انتخاب شد اما از همان ابتدا، با اتهام فساد مالی و اداری و ضعف مدیریت و تظاهرات پیگیر مخالفان مواجه بوده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption پارلمان به سلب مصونیت قضایی از رئیس جمهوری رای داده بود

در سال‌های اخیر، برخی گروه های مدافع بشر در گواتمالا خواستار محاکمه آقای پرز در دادگاه بین‌المللی به اتهام جنایت علیه بشریت و کشتار جمعی شده‌اند و در حال حاضر هم چند گروه بین‌المللی مدافع حقوق بشر تحقیقات در این زمینه را ادامه می‌دهند.

کشور گواتمالا در آمریکای مرکزی و در سواحل اقیانوس آرام واقع شده و پانزده میلیون جمعیت دارد. جمعیت گواتمالا را که اکثرا مسیحی کاتولیک هستند گروه‌های قومی گوناگون تشکیل می دهند. پایتخت این کشور گواتمالا سیتی نام دارد.

این کشور از اوایل دهه ۱۹۵۰ تا اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی گرفتار جنگ داخلی بین گروه‌های چپگرا و ارتش بود که سرانجام با توافقنامه صلح در سال ۱۹۹۶ پایان یافت. در دهه ۱۹۸۰، دموکراسی به این کشور بازگشت اما دولت‌ها در زمینه ریشه کنی فساد موفقیت چندانی نداشته‌اند.

گواتمالا با درآمد سرانه کمتر از ۴۰۰۰ دلار از کشورهای توسعه نیافته جهان و از فقیرترین کشورهای آمریکای لاتین است.