حملات افراد مسلح به مراکز دولتی در تاجیکستان تلفاتی برجا گذاشت

حمله افراد مسلح به مأموران پلیس تاجیکستان در شهرهای دوشنبه و وحدت تلفاتی برجا گذاشته است.

در مورد آمار تلفات این دو حمله مسلحانه هنوز اطلاعات رسمی منتشر نشده، اما براساس برخی گزارش‌ها در این دو رویداد بین پنج تا نه نفر، از جمله چند مأمور پلیس کشته شده اند. منابع پلیس تاجیکستان هنوز این ارقام را تایید نکرده اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است.

وزارت کشور تاجیکستان صبح جمعه ۱۳ شهریور (۴ سپتامبر) خبر داد که حوالی ساعت ۴:۲۸ صبح شعبه امور داخلی شهر "وحدت"، در ۲۰ کیلومتری شرق پایتخت هدف حمله ناگهانی افراد مسلح قرار گرفته است.

به گفته این وزارتخانه، مأموران پلیس محلی این حمله را "خنثی کردند" و در جریان درگیری، فردی به نام ضیاالدین عبدالله یف که پلیس از او به عنوان سردسته مهاجمان نام برده، و یکی از همراهانش کشته شدند. منابع پلیس همچنین از زخمی شدن سه عضو دیگر این گروه خبر داده اند.

درگیری دیگر بین افراد مسلح و نیروهای پلیس تاجیکستان بامداد دوشنبه در خیابان عینی شهر دوشنبه، در نزدیکی فرودگاه پایتخت، رخ داده و به گفته شاهدان عینی، این حادثه نیز تلفاتی به همراه داشته است.

وزارت کشور تاجیکستان در باره این حادثه هنوز هیچ خبری انتشار نداده، ولی خبرگزاری "آسیا پلاس" به نقل از منابع امنیتی نوشته است که در این درگیری دو تن از مأموران نیروی ویژه پلیس و یک مأمور پلیس راه کشته شده اند.

به نوشته این خبرگزاری، در حمله افراد مسلح به اداره پلیس شهر "وحدت" نیز چهار کارمند پلیس جان خود را از دست داده اند، هرچند این خبر هم از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

اسفندیار آدینه، خبرنگار بی بی سی که از محل درگیری در حوالی فرودگاه شهر دوشنبه دیدن کرده می گوید که اکنون در محل، آرامش برقرار است و رفت و آمد عادی مردم و ترافیک ادامه دارد و تنها در کنار یک مجتمع آپارتمانی ازدحامی از مردم با چند مأمور پلیس و دادستانی دیده می شد.

در کنار دیوار این آپارتمان آثار خون بر زمین مشاهده می شد ولی نوار پلیس در پیرامون این محل کشیده نشده بود، اما مأموران پلیس با برخوردی خشن مانع از تلاش خبرنگاران برای گرفتن عکس شدند هر چند لحظاتی بعد، یک مأمور ارشد در محل حاضر شد و از خبرنگاران پوزش خواست.

مأموران دادستانی و پلیس که در این محل مشغول بازرسی بودند، از ابراز نظر در باره جزئیات این حادثه خودداری کردند و تنها گفتند که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. اما خبرگزاریهای محلی نوشته اند که دو تن از کارمندان سابق پلیس و وزارت دفاع که اخیرا مشاغل خود را از دست داده اند مظنونان این دو حادثه هستند.

گفته می شود این افراد در زمان جنگ داخلی تاجیکستان از فرماندهان نیروهای مخالفان اسلامی بوده و بعد از امضای سازشنامه صلح در سال ۱۹۹۷ طبق سهمیه ۳۰ درصدی اعطاشده به مخالفان تا این اواخر در اداره های پلیس و واحدهای نظامی وازرت دفاع کار می کردند.

در پی این دو حادثه تدابیر امنیتی در برخی بخش های دوشنبه، پایتخت، و ناحیه "وحدت" در شرق این شهر، تشدید شده است.

طی روزهای اخیر مقامات تاجیک از بازداشت دهها نفر به اتهام ارتباط با گروه های افراط گرا و تروریستی، از جمله گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، خبر داده اند. مقامات بسیاری از این افراد را از اعضای حزب نهضت اسلامی، عمده ترین حزب مخالف در تاجیکستان، معرفی کرده اند.

این در حالی است که اخیرا وزارت دادگستری تاجیکستان در بیانیه ای حزب نهضت اسلامی را به دست داشتن در موارد گسترده "قانون شکنی" متهم کرده و از مسئولان این حزب خواسته است فعالیت آن را متوقف کنند.

مطالب مرتبط