بریتانیا برای پذیرش پناهجوی بیشتر اعلام آمادگی کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption نخست وزیر بریتانیا به رقم مشخص پناهجویانی که قرار است این کشور بپذیرد اشاره نکرد

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفته است که این کشور ۱۰۰ میلیون پوند ( ۱۵۲ میلیون دلار) به حل بحران پناهجویان سوریه اختصاص می دهد.

آقای کامرون که به اسپانیا سفر کرده در جمع خبرنگاران گفت: "امروز اعلام می کنم که این کشور ۱۰۰ میلیون پوند دیگر برای کمک به پناهجویان اختصاص می دهد. به این ترتیب مجموع کمک های بریتانیا به بیش از یک میلیارد پوند می رسد. "

به گفته نخست وزیر بریتانیا " ۶۰ میلیون پوند از این کمک اضافی صرف کمک به سوری هایی خواهد شد که هنوز در این کشور هستند و بقیه این کمک مالی به ترکیه، اردن و لبنان اختصاص داده می شود."

آقای کامرون پیشتر آمادگی این کشور را برای پذیرش "هزاران " پناهنده بیشتر اعلام کرد.

آقای کامرون گفت که پناهجویان بیشتری را که قرار است بریتانیا بپذیرد آن دسته از پناهجویانی را شامل می شود که در اردوگاه‌های مرزی سازمان ملل اسکان داده شده اند نه آن پناهجویانی که خود را به اروپا رسانده اند.

نخست وزیر بریتانیا به رقم مشخصی برای پذیرش پناهجو اشاره نکرد، اما آژانس پناهندگان سازمان ملل در امور پناهندگان گفته است که این کشور حاضر است ۴۰۰۰ پناهجوی دیگر سوری را بپذیرد.

آقای کامرون همچنین گفت که بریتانیا نسبت به افرادی که تحت تاثیر جنگ ۴ ساله در سوریه قرار گرفته اند،"مسئولیت اخلاقی" دارد.

نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد که جزییات بیشتر طرح پذیرش پناهجویان بیشتر هفته آینده مشخص می شود.

آقای کامرون در اوایل هفته جاری گفته بود که پذیرش بیشتر پناهجو پاسخ بحران فعلی نیست. او شرایط فعلی را بدترین بحران انسانی از زمان جنگ جهانی دوم توصیف کرد.

نزدیک به ۴ هزار شهروند سوریه در چهار سال گذشته توانسته اند از سایر کشورها پناهندگی دریافت کنند که از این تعداد بریتانیا تنها ۲۱۶ نفر را پذیرفته است.