بازدید رییس جمهور تاجیکستان از محل درگیری‌ها در شرق دوشنبه

وزارت کشور تاجیکستان از کشته شدن چهار نفر و دستگیری هفت تن دیگر از اعضای گروه عبدالحلیم نظرزاده، معاون سابق وزیر دفاع این کشور، در دره کوهستانی رامیت، در ۶۰ کیلومتری شرق شهر دوشنبه خبر داده است.

به گفته این وزارتخانه، در عملیات مشترک مأموران پلیس و کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان که امروز (یکشنبه ۶ سپتامبر) دایر شد، همچنین مقدار زیاد اسلحه، از جمله ۱۸ تفنگ کالاشنیکف و مقداری گلوله کشف و مصادره شده است.

پلیس می‌گوید عملیات نیروهای دولتی برای "بی‌ضرر گردانیدن" اعضای این گروه در دره "رامیت" ادامه دارد.

صبح روز ۱۵ شهریور (۶ سپتامبر)، دو روز پس از حمله مسلحانه به اداره پلیس شهر "وحدت"، در ۲۰ کیلومتری شرق شهر دوشنبه، رئیس جمهوری تاجیکستان در مراسمی ویژه سنگ نخست بنای جدید این اداره پلیس را گذاشت.

امامعلی رحمان در سفر کاری که به منطقه درگیری اخیر انجام داد، علاوه بر ساختمان جدید اداره پلیس که با هزینه ۳۰ میلیون سامانی (حدود ۴.۵ میلیون دلار) و با تسهیلات جدید ساخته می‌شود، شماری کارخانه‌ و تأسیسات اجتماعی را نیز افتتاح کرد.

Image caption منطقه‌ای که در آن درگیری اتفاق افتاده است

آقای رحمان ضمن سخنرانی در یک مدرسه در شهر وحدت در باره درگیری‌های دو روز پیش گفت: "حادثه ناخوش و ننگینی که صبح چهارم سپتامبر در شهرهای وحدت و دوشنبه سر زده و باعث هلاکت ۹ نفر کارمند امور داخلی و تشویش و نگرانی مردم کشورمان گردید، کار دست شخصان ناپاک و جنایت پیشه و آنهایی است که به خاطر عملی نمودن نیت و نقشه‌های جنایتکارانه خود زندگی آرام و آسوده ساکنان را خلل‌دار می‌خواستند."

رئیس جمهوری تاجیکستان همچنین به خانواده‌های مأموران پلیس کشته شده در این درگیری‌ها تسلیت گفت و تأکید کرد که "شخصان گنه‌کار حتماً در نزد قانون جواب می‌گویند." وی همچنین از ساکنان شهر وحدت برای دستگیری و تحویل سه تن از شورشیان به نیروهای دولتی ابراز سپاس کرد.

آقای رحمان ضمن ابراز نگرانی از پیوستن روزافزون جوانان تاجیک به گروه‌های افراط‌گرا و تروریستی از مردم خواست که فرزندانشان را با "روحیه وطن‌دوستی و افتخار ملی، وحدت و یگانگی" تربیت کنند. به گفته او، ۴۶ تن از ساکنان شهر "وحدت" در جنگ‌های سوریه و عراق شرکت داشته‌ که ۱۱ نفر از آنها کشته شده‌اند.

بسته شدن بازارها

پس از دو روز حمله‌ مرگبار به اداره پلیس این شهر سفر آقای رحمان به شهر "وحدت" در حالی انجام شد که شب گذشته برخی رسانه‌ها از وقوع حمله‌ای دیگر به یک پاسگاه پلیس‌راه در جاده وحدت- دوشنبه خبر داده‌اند. اما وزارت کشور تاجیکستان این خبر را رد کرده و گفته است که وضعیت در شهرهای دوشنبه و وحدت آرام است.

Image caption محل درگیری

با این حال، گزارش‌ها حاکی است که امروز بیشتر بازارهای شهر دوشنبه به روی مشتریان بسته‌ بوده است. هرچند مسئولان برخی از بازارها گفته‌اند که فعالیت آنها به خاطر تدابیر "بهداری" متوقف شده، اما چون در گذشته این گونه تدابیر معمولاً روزهای دوشنبه انجام می‌شد، بسیاری در این تدابیر به چشم تردید می‌نگرند.

وزارت کشور تاجیکستان می‌گوید که عملیات برای دستگیری گروه عبدالحلیم میرزا نظرزاده، معاون سابق وزارت دفاع، در دره تنگ و کوهستانی "رامیت" ادامه دارد. پیش‌تر، این وزارتخانه خبرهای مبنی بر کشته شدن ۳۳ مأمور پلیس را رد کرده و گفته بود که در این حوادث ۹ مأمور پلیس کشته شده و شش تن دیگر جراحت‌های سبک برداشته‌اند.

به گفته منابع پلیس، از شورشیان ۱۳ نفر کشته و ۳۲ تن دیگر دستگیر شده‌اند. خود عبدالحلیم نظرزاده با تعدادی از همراهانش به دره "رامیت" پناه برده است. وزارت کشور همچنین اسامی هشت فرد مظنون در همدستی با این افسر شورشی را انتشار داده که دستکم دو تن از آنها از مقامهای وزارت دفاع، یک تن از کارمندان سابق و دو تن دیگر از کارمندان سابق نهادهای انتظامی معرفی شده‌اند. دو محافظ شخصی او نیز به همدستی در این حملات روز جمعه متهم شده‌اند.

"حمایت پوتین"

سایت ریاست جمهوری تاجیکستان شب گذشته خبر داد که امامعلی رحمان با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفتگویی تلفنی داشته و وضع امنیتی تاجیکستان را بررسی کرده‌اند:

"رهبر سرور روسیه بعد از اطلاع یافتن از وضع تاجیکستان حمایت کامل خود را از تلاش‌های حکومت تاجیکستان جهت به اعتدال آوردن وضعیت ابراز داشت. رئیسان جمهوری دو کشور به توافق رسیدند که هنگام دیدار سران کشورهای عضو پیمان امنیت دسته‌جمعی در شهر دوشنبه با هم ملاقات نمایند."

Image caption محل درگیری

روز گذشته ایلکا کانروا، رئیس مجمع پارلمانی سازمان امنیت و همکاری اروپا، نیز حملات به مراکز پلیس تاجیکستان را بشدت محکوم کرد: "این نوع خشونت بی‌معنی هیچ گونه توجیه و هیج جایی در جهان ما ندارد. عاملان این حملات باید پس از تحقیقاتی شفاف به سزای اعمالشان برسند."

در همین حال، حزب نهضت اسلامی، عمده‌ترین حزب مخالف دولت تاجیکستان، ادعای وزارت کشور را در باره عضویت عبدالحلیم نظرزاده و برخی از همراهانش در این حزب، قاطعانه رد کرده است.

سیدعمر حسینی، معاون رهبر این حزب، در صحبت با بی‌بی‌سی گفت: "عبدالحلیم نظرزاده هرگز عضو حزب ما نبود، فرمانده مخالفان هم نبود. مقامات وزارت امور داخلی باید از ما بهتر بدانند که طبق قانون، نظامیان حق عضویت در هیچ حزب سیاسی را ندارند. گذشته از این، آقای نظرزاده از زمان معاون وزیر شدنش با ما هیچ رابطه‌ای نداشت."

به گفته این فعال حزب نهضت اسلامی، آقای نظرزاده سال پیش با برخی از فرماندهان سابق مخالفان که اکنون در ساختارهای دولتی فعالیت دارند، علیه این حزب موضع گرفته و صداقت خود را به دولت امامعلی رحمان اعلام کرده بودند.