پلیس مجارستان به سوی پناهجویان گاز اشک‌آور زد

حق نشر عکس Getty

پلیس مجارستان برای کنترل پناهجویان معترض از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرده است. واحدهای "ضد تروریسم" پلیس نیز در محل حاضر بود.

دولت دست راستی مجارستان حصاری آهنی در مرز با صربستان ساخته تا مانع از ورود پناهجویان شود. صربستان از مجارستان خواسته اجازه بدهد پناهجویان از مرز عبور کنند. پناهجویان پس از رساندن خود به بلغارستان و یونان تلاش می‌کنند تا از مسیر مجارستان یا کرواسی خود را به کشورهای غرب و شمال اروپا برسانند.

رویارویی پلیس مجارستان و پناهجویانی که در مرز مجارستان و صربستان جمع شده‌اند، هنگامی خشونت‌آمیز شد که پناهجویان سیم خاردار مرز با صربستان را بریدند و پلیس مجارستان علیه آنها از اسپری فلفل استفاده کرد.

شماری از زنان پناهجو با روی دست گرفتن فرزندانشان و رساندن خود به صف اول جمعیت، قصد داشتند که با برانگیختن احساسات ماموران پلیس مانع از برخورد خشن آنان شوند.

مجارستان روز گذشته اعلام کرد که برای "حفاظت از مرزهای اتحادیه اروپا" مرز خود با صربستان را می‌بندد.

آسوشیتدپرس خبر می‌دهد که برخورد با پناهجویان به ترتیبی بوده که پلیس صربستان برای کمک به پناهجویان آمبولانس‌هایی فرستاده است.

حق نشر عکس AFP

این خبرگزاری از قول یک پناهجوی عراقی، که سراپایش خیس و از چشم‌هایش اشک جاری بود، نوشته: "ما از جنگ‌ها و خشونت فرار کردیم و انتظار برخورد چنین غیرانسانی و بی‌رحمانه‌ای را در اروپا نداشتیم. شرم بر شما مجارها!"

رویترز می‌گوید عده‌ای از پناهجویان با شکستن بلوک‌های سیمانی خیابان را بستند و به سوی پلیس مجارستان سنگ پرت کردند.

پلیس مجارستان پیش از این هم متهم شده که از خشونت زیادی علیه پناهجویان استفاده می‌کند.