جلسه کمیته سنای ژاپن درباره عملیات برون مرزی ارتش به تشنج کشیده شد

حق نشر عکس AP
Image caption نمایندگان مخالف تلاش می‌کردند که خود را به رئیس کمیته امنیتی برسانند و او را بزنند

جلسه کمیته امنیت ملی سنای ژاپن برای بررسی مصوبه جنجالی اعزام ارتش به عملیات برون مرزی، به تشنج کشیده شد.

پیش از این مجلس نمایندگان ژاپن به دولت اجازه داد که در صورت نیاز نیروهای نظامی را برای عملیات برون مرزی هم به کار بگیرد، در حالی که پیش از این نیروهای نظامی ژاپن تنها وظیفه دفاع از کشور در برابر حمله خارجی را داشت.

محدود شدن ارتش ژاپن به عملیات درون مرزی به پایان جنگ جهانی دوم و شکست این کشور برمی‌گردد. اما حال شینزو آبه، نخست‌وزیر راست میانه، می‌گوید موقعیت امنیتی ژاپن، به ویژه با توجه به قدرت نظامی فزاینده چین، تغییر کرده است.

جلسه‌ امروز صبح برای بررسی این مصوبه دو بار به تشنج کشیده شد. نمایندگان مخالف تلاش می‌کردند که خود را به رئیس کمیته امنیتی برسانند و او را کتک بزنند. کمیته ویژه بررسی این مصوبه آن را تایید کرده و حال باید رای‌گیری نهایی در سنا انجام شود.

در عین حال صدها نفر از فعالان ضدجنگ، مقابل ساختمان پارلمان تجمع کردند. طرح شینزو آبه برای گسترش محدوده عملیات ارتش ژاپن مخالفت‌های زیادی را در این کشور برانگیخته و در هفته‌های اخیر هزاران نفر علیه این طرح تظاهرات کرده‌اند.

حق نشر عکس AP

در صورت تصویب نهایی این طرح، ارتش ژاپن می‌تواند برای "دفاع جمعی" با متحدان ژاپن یا "مشارکت در دفاع از کشورهای دوست" وارد عملیات رزمی خارج از کشور شود.

مخالفان می‌گویند این طرح، تفسیری جدید از نقش ارتش ژاپن که مغایر قانون اساسی است ارایه می کند، و به قول آنها اکثریت مردم کشور نیز چنین نظری دارند.

اما موافقان استدلال می‌کنند که چین، کره شمالی و روسیه رفتار تهدیدآمیزی دارند که ژاپن باید بتواند در صورت لزوم به عملیات پیشگیرانه علیه آنها متوسل شود. همچنین با تبدیل ژاپن به یک قدرت برتر اقتصادی، این کشور نیازی به کشورگشایی ندارد و مشارکت در عملیات برون مرزی خطر درگیری در جنگ‌های بزرگ را به همراه ندارد.

مطالب مرتبط