دومین مناظره تلویزیونی نامزدهای جمهوری خواه برگزار شد

دومین مناظره تلویزیونی میان نامزدهای حزب جمهوری خواه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ بعد از ظهر چهارشنبه به میزبانی شبکه سی ان ان برگزار شده است.

دونالد ترامپ که در نظرسنجی ها پیش است در این مناظره که در کتابخانه ریاست جمهوری رونالد ریگان کالیفرنیا برگزار می شود هدف حملات شدید سایر نامزدها قرار گرفت.

رند پال، سناتور اهل کنتاکی، گفت که اهانت های "بچگانه" آقای ترامپ او را به گزینه ای نامناسب برای ریاست جمهوری بدل می کند.

در حال حاضر ۱۵ جمهوری خواه برای کسب نامزدی حزب در انتخابات ریاست جمهوری تلاش می کنند.

هرچند این نامزدها در مخالفت با توافق اتمی وین که اخیرا میان ایران و قدرت ها برای مهار برنامه اتمی ایران امضا شد همصدا هستند اما اختلافاتی میان آنها بروز کرد.

سه نفر از کاندیداها - جان کیسیک، رند پال و جب بوش - گفتند نمی توان توافق وین را بلافصله پس از ورود به کاخ سفید به هم زد. اما تد کروز، مایک هاکبی، مارکو روبیو و اسکات واکر گفتند اگر به کاخ سفید راه یابند همان روز اول آن را لغو خواهند کرد.

ریک سنتروم از چهره های به شدت محافظه کار حزب جمهوری خواه گفت که بعضی مسلمانان شیعه در ایران و عراق به "روایتی آخرالزمانی" از اسلام اعتقاد دارند که آن را "کیش مرگ" خواند.

میزان محبوبیت این سناتور سابق حزب جمهوری خواه که اهل پنسیلوانیاست بسیار پایین و در نظرسنجی ها کمتر از ۱۰ درصد است.

آقای سنتروم گفت که "بیش از دو سوم ایرانی ها و شیعیان عراق معتقدند که پایان جهان را در طول عمر خود شاهد خواهند بود" زیرا "رژیم آنها آن را موعظه می کند."

او افزود: "آنها به نزدیکتر کردن روز قیامت اعتقاد دارند، این هدف عقیدتی آنهاست، و ما هم داریم سلاح اتمی را بهشان می دهیم تا دقیقا همین کار را بکنند."

با شروع مناظره همه چشم ها به دونالد ترامپ بود که در نظرسنجی ها نفر اول است و پس از او بن کارسون جراح مغز که سیاهپوست است و جب بوش فرماندار سابق فلوریدا - برادر جورج بوش رئیس جمهور قبلی - قرار دارند.

آقای ترامپ در سخنان آغازین خود قول داد که دوباره آمریکا را "به روزهای عظمتش برگرداند" و جب بوش گفت او واشنگتن را دوباره مرمت خواهد کرد و به مردم امکان خواهد داد "برخیزند."

نامزدهای حزب دموکرات اولین مناظره را در ماه اکتبر در نوادا برگزار خواهند کرد که آن هم به میزبانی سی ان ان خواهد بود.

نامزدهای هر حزب تا تابستان آینده مشخص خواهد شد تا در رای گیری ماه نوامبر سال آینده - کمتر از ۱۴ ماه دیگر - به مصاف هم بروند.

توضیح تصویر،

دونالد ترامپ در نظرسنجی ها در میان جمهوری خواهان پیش است