مهاجران تازه به مرزهای اتریش هجوم آوردند

Image caption روز شنبه اتریش با موج تازه‌ای از مهاجران روبرو شد

در شرایطی که بحران بر سر مدیریت مهاجران در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا اوج گرفته است، روز شنبه اتریش با موج تازه‌ای از مهاجران روبرو شد.

مهاجران ابتدا از سوی کرواسی به مجارستان فرستاده شدند. کرواسی می‌گوید نمی‌تواند از پس ۲۰ هزار مهاجری که از روز چهارشنبه به این کشور رسیده‌اند برآید.

مجارستان که سیل مهاجران را به سوی اتریش روانه کرده، کرواسی را متهم می‌کند که مقررات را زیر پا گذاشته و مهاجران را ثبت نکرده است.

این در حالی است که بعضی از مهاجران به بی‌بی‌سی گفته‌اند که مجارستان هم آن‌ها را ثبت‌نام نکرده است.

روز شنبه پلیس اتریش گفت که انتظار می‌رود دست‌کم ده هزار نفر به این کشور برسند اما دیرتر گری فویتک، رئیس صلیب سرخ اتریش به خبرگزاری کشورش گفت که بین ۱۲ تا ۱۳ هزار مهاجر وارد کشور شده‌اند.

کریستیان استلا، معاون فرمانده پلیس ایالت بورگن‌لاند اتریش نیز به این خبرگزاری گفته است هشدارهایی که به مجارستان داده شده کافی نیستند.

یوهانا میکل‌لیتنر، وزیر کشور اتریش گفته است که کشورهای همسایه از مقررات اتحادیه اروپا تبعیت نمی‌کنند.

Image caption مهاجران برای رسیدن به غرب از مرزهای اروپایی می گذرند

یکی از مهاجرانی که از مجارستان به اتریش رسیده به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که "احساس می‌کنم از نو زنده شده‌ام. مهم نیست که دیر شده یا فقط برای دو روز اینجا بمانم. مهم این است که من بالاخره رسیدم و الان در امان هستم."

از روز چهارشنبه ۲۰ هزار مهاجر از طریق صربستان وارد کرواسی شده‌اند که در ابتدا از ورود مهاجران استقبال کرد اما اکنون می‌گوید نمی‌تواند از پس این تعداد مهاجر برآید اما به آنان امکان داده است تا برای ورود به مجارستان، عازم مرز کرواسی و آن کشور شوند. مقامات کرواسی‌گفته‌اند که اجازه ورود به پناهجویان و هدایت آنان به سوی مرز با مجارستان، تنها گزینه موجود است.

پیشتر، مقامات مجارستان با انتقاد از اقدام کرواسی، آن کشور را متهم کرده بودند که توافق‌نامه‌های مربوط به رفتار با پناهجویان را زیر پا گذاشته است.

نخست وزیر کرواسی گفته است که کشورش در این مورد هیچ توافق‌نامه‌ای با مجارستان ندارد و با فرستادن مهاجران به مرز آن کشور، مجارستان را ناگزیر کرده است این افراد با قبول کند و افزوده است که همچنان به همین شیوه عمل خواهد کرد.

پتر سیارتو، وزیر خارجه مجارستان این سخنان را "تاسف آور" خوانده و گفته است که مقامات کرواسی "بدون اینکه امکاناتی در اختیار مهاجران بگذارند آنها را به سوی مجارستان روانه می‌کنند. این چه نوع همبستگی اروپایی است؟"

هفته آینده رهبران کشورهای اروپایی برای حل بحران مهاجران دو نشست برگزار خواهند کرد اما انتظار نمی‌رود دستاورد قابل توجهی از این نشست‌ها به دست بیاید.

مطالب مرتبط