مفتی اعظم سعودی: حادثه حج خارج از کنترل انسان بود

حق نشر عکس SAUDI PRESS AGENCY
Image caption مفتی اعظم عربستان (چپ) در دیدار با ولیعهد سعودی

شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ، مفتی اعظم عربستان سعودی، حادثه مرگبار حج را خارج از کنترل انسان‌ها دانسته و گفته است: "قضا و قدر اجتناب‌ناپذیر است".

مفتی سعودی در دیدار با محمد بن نایف بن عبدالعزیز، ولیعهد و وزیر کشور عربستان گفت که او مسئول آنچه رخ داده نیست چون هر چه در توان داشته انجام داده است.

روز پنج‌شنبه ۲۴ سپتامبر ازدحام زائران در جریان بخشی از مراسم حج در صحرای منا باعث کشته شدن صدها نفر شد.

بنابر اعلام رسمی دولت عربستان تا کنون ۷۶۹ نفر در این حادثه کشته و صدها نفر هم زخمی یا مفقود شده‌اند.

ولیعهد عربستان در این دیدار با مفتی این کشور گفت که دولت سعودی "خدمت به زائران و بازدیدکنندگان را ادامه خواهد داد و با هر کس که برای به خطر انداختن امنیت و ایمنی حج و حجاج تلاش کند، مقابله خواهد کرد".

عربستان که از سوی برخی کشورهای شرکت‌کننده در حج - به ویژه ایران - مورد انتقاد قرار گرفته، دستور تحقیق درباره این واقعه را صادر کرده است.

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران "عدم مسئولیت‌پذیری سعودی" در حادثه اخیر را غیر قابل قبول خوانده و گفته است: "مقامات سعودی نباید سوء مدیریت کارگزاران مرتبط با اداره مناسک حج را به قضا و قدر ربط دهند".

جنایت یا حسادت؟

هنوز رسما دلیلی برای وقوع این حادثه مرگبار اعلام نشده، اما رعایت نکردن زمان‌بندی حرکت حجاج در منا و همین طور بی‌نظمی در حرکت از جمله دلایلی است که از سوی بعضی منابع سعودی ذکر شده است.

ایران که بیش از ۱۳۰ کشته، صد مجروح و بیش از ۳۴۰ مفقود در این حادثه داشته به شدت از مدیریت برگزاری حج و "بی‌کفایتی" سعودی‌ها در این حادثه انتقاد کرده و خواهان مسئولیت‌پذیری و توضیح رسمی شده است.

ابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور در ایران حادثه منا را "یک جنایت" توصیف کرده و گفته است که ایران به همین دلیل خواهان محاکمه آل سعود در مجامع و دادگاه‌های بین‌المللی خواهد شد.

در دو روز گذشته دیگر مقام‌های ایران هم با تعابیر مختلف از عربستان انتقاد کرده‌اند و بسیاری خواهان گرفتن مدیریت حج از دولت عربستان شده‌اند.

مفتی اعظم سعودی در دیدار امروز خود با ولیعهد عربستان با تمجید از خاندان سلطنتی و اداره "حرمین شریفین" گفت که بسیاری از کشورها به خاطر "دین و حکومت و اقتصاد عربستان به پادشاهی این کشور حسادت می‌کنند."

مطالب مرتبط