کشف مخزن اسلحه در خانه تیرانداز اورگان

حق نشر عکس Reuters
Image caption کریس هارپر مرسر مالک ۱۳ اسلحه بوده است.

ماموران پلیس فدرال آمریکا می گویند کریس هارپر مرسر تیراندازی که ۹ نفر را در کالجی در اورگان کشته است مالک ۱۳ اسلحه بوده است.

روز پنج شنبه کریس هارپر مرسر، با جلیقه ضد گلوله و مسلح به ۶ اسلحه وارد کالج اومکوا در اورگان شد. او بعد از درگیری مسلحانه به ضرب گلوله پلیس کشته شد و کمی بعد ۷ اسلحه دیگر نیز در خانه اش کشف شد.

هر ۱۳ اسلحه قانونی خریده شده اند.

پلیس محلی نام قربانیان تیراندازی را منتشر کرده است که بین ۱۸ تا ۶۷ سال داشته اند. بزرگترین قربانی، معلم این کالج بوده است.

نجات یافتگان روایت های خود را از حادثه علنی کرده اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption مردم محلی به یاد قربانیان تیراندازی گردهم جمع شده اند.

شارون کرکام، دانشجوی علوم پزشکی به بی بی سی گفت دوستش کیم بعد از اصابت سه گلوله در آغوش او جان داده است.

شارون گفت "من نفس های آخرش را شنیدم اما کاری از دستم برنیامد."

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در کنفرانسی خبری در روز جمعه خشم خود را از میزان خشونت با اسلحه در آمریکا بیان کرد و از مردم خواست تا برای اصلاح قوانین مربوط به حمل اسلحه بر نمایندگان خود فشار بیاورند.

او خطاب به مردم آمریکا گفت: "این موضوع باید تعیین کننده رای شما باشد چون طرف مقابل همین کار را می کند." اشاره آقای اوباما به لابی پرقدرت اسلحه آمریکا، انجمن ملی اسلحه بود.

رییس جمهوری آمریکا این انجمن را موثر خواند اما افزود آنها نماینده مردم آمریکا نیستند.

کریس هارپر مرسر سال ۲۰۰۸ برای عضویت در ارتش آمریکا ثبت نام کرده بود اما کمتر از یک ماه پس از آغاز دوره آموزشی به دلایل نامعلومی اخراج شده بود.

هنوز مشخص نیست او به چه دلیل به این کشتار دست زده است.

دو نفر از مجروحان این حادثه گفته اند ضارب انگیزه مذهبی داشته چرا که از قربانیان می خواسته مذهبشان را عنوان کند و به مسیحیان تیراندازی می کرده است.

پدر کریس هارپر مرسر گفته است او نیز مانند دیگران از رفتار فرزندش یکه خورده است.

حق نشر عکس PA
Image caption تصاویری از نمایه کریس هارپر مرسر در شبکه My Space

کریس هارپر مرسر در یکی از نمایه های آن لاینش خود را یک جمهوری خواه محافظه کار، معنوی اما غیر مذهبی عنوان کرده است و از "اینترنت و کشتن زامبی ها" به عنوان کارهای مورد علاقه اش یاد کرده است.

نمایه های او در شبکه های اجتماعی نشان می دهد او به کشتارهای جمعی دیگر و نیز ارتش جمهوری خواه ایرلند علاقه خاصی داشته است.

دریکی از نوشته های کریس هارپر مرسر در شبکه ای اجتماعی آمده : "هر چه بیشتر آدم بکشی در معرض توجه بیشتری خواهی بود." اشاره او به وستر فلانگن، مرد جوانی ست که چندی پیش دو خبرنگار را هنگام اجرای برنامه زنده در ویرجینیای آمریکا به ضرب گلوله کشت.