فلسطینیان زیارتگاه یهودیان را آتش زدند؛ محمود عباس محکوم کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption زیارتگاهی که به آتش کشیده شده براساس برخی متون یهودی مدفن یوسف پیامبر و برای یهودیان مقدس است

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی آتش زدن یک زیارتگاه یهودیان را تقبیح کرده و نیروهای اسرائیلی برای مقابله با بروز ناآرامی در پی برگزاری نماز جمعه، تمهیدات امنینی ویژه‌ای در بیت المقدس به اجرا گذاشته‌اند.

روز جمعه، ٢٤ مهر (١٦ اکتبر) ارتش اسرائیل اعلام کرد که در ساعات شب گذشته، زیارتگاه موسوم به "مقبره یوسف" واقع در شمال شهر نابلس توسط گروهی از فلسطینیان خشمگین به آتش کشیده شده است. اوایل بامداد روز جمعه منابع خبری گزارش کردند که از این محل همچنان آتش زبانه می‌کشد.

ارتش اسرائیل آتش زدن این مکان را "اقدامی انزجار آور" و اهانت به مقدسات مذهبی گروهی از شهروندان این کشور توصیف و آن را محکوم کرده است. برخی از متون مذهبی یهودیان این محل را آرامگاه یوسف پیامبر می‌دانند. این مکان در نزدیکی یک اردوگاه آوارگان فلسطینی واقع شده و در گذشته هم شاهد درگیری بین اسرائیلیان و فلسطینیان و تلاش فلسطینیان برای تخریب آن بوده است.

همچنین، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، آتش زدن این زیارتگاه را "غیرمسئولانه" دانسته و آن را محکوم کرده است. نابلس از مناطق تحت اداره تشکیلات خودگردان است و محمود عباس گفته است که یک کمیته تحقیق برای بررسی این واقعه تشکیل خواهد شد.

طی بیش از دو هفته اخیر، کرانه باختری رود اردن به خصوص شهر بیت‌المقدس دستخوش تنش بوده که در جریان آن تعدادی فلسطینی و یهودی اسرائیلی کشته شده‌اند. انگیزه تنش‌های جدید پخش شایعاتی در این مورد بود که دولت اسرائیل در نظر دارد مدیریت اماکن مذهبی مسلمانان در بیت‌المقدس را در دست بگیرد. دولت اسرائیل این شایعه را تکذیب کرده اما این تکذیب باعث توقف خشونت نشده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption محمود عباس اقدام به آتش زدن زیارتگاه یهودیان را تقبیح کرده است

طی دو هفته اخیر در چند مورد فلسطینیان مسلح به کارد یا اسلحه گرم به شهروندان یهودی اسرائیل حمله کرده و تعدادی را کشته یا زخمی کرده‌اند. در مقابل، چندین فلسطینی نیز در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی یا حمله یهودیان جان خود را از دست داده‌اند.

فلسطینیان امروز را "جمعه انقلاب" در بیت‌المقدس نامگذاری کرده و از مسلمانان کرانه باختری خواسته‌اند از تجمع نماز جمعه برای دست زدن به تظاهرات گسترده و مقابله با اسرائیلیان استفاده کنند. در مقابل، نیروهای امنیتی اسرائیل راه‌های منتهی به مسجد الاقصی، محل برگزاری نماز جمعه در بیت‌المقدس را مسدود کرده و به مردان زیر چهل سال اجازه ورود به این مکان را نمی‌دهند.

شامگاه گذشته پلیس بیت‌المقدس با صدور اطلاعیه‌ای هشدار داد که "پلیس و پلیس مرزی بدون مسامحه علیه هرگونه اقدام برای برهم زدن نظم و به خطر انداختن امنیت عمومی وارد عمل خواهد شد."

حق نشر عکس AP
Image caption در سال‌های پیش هم برخی فلسطینیان در صدد تخریب "مقبره یوسف" برآمده بودند

با توجه به تشدید تنش بین فلسطینیان و اسرائیل، قرار است شامگاه جمعه شورای امنیت سازمان ملل به درخواست اردن تشکیل جلسه بدهد و به بررسی راه‌های خاتمه دادن به این بحران بپردازد.

همزمان، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در سخنانی در روز پنجشنبه خواستار ملاقات و گفتگو با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی شد هر چند همزمان این تشکیلات و جنبش حماس را به تحریک فلسطینیان متهم کرد. نخست وزیر اسرائیل گفت: "زمان آن رسیده که رئیس تشکیلات خودگردان نه فقط دست از توجیه خشونت بردارد بلکه مردم را دعوت به خشونت نکند."

پیشتر، جان کری، وزیر خارجه آمریکا گفته بود که آماده است برای کمک به توقف خشونت به منطقه سفر کند. وی در عین حال از محمود عباس خواست عامل برانگیختن خشونت نباشد و گفت که رئیس تشکیلات خودگردان به "عدم خشونت" متعهد است اما لازم است با صدای بلند و به صراحت مخالفت خود را ابراز دارد."

مطالب مرتبط