بحران پناهجویان در اروپا؛ تنش در کشورهای بالکان بالا گرفت

در ادامه بحران پناهجویان در اروپا، تنش در منطقه بالکان که مسیر عبور مهاجران به کشورهای اروپای غربی است، افزایش یافته است.

در پی بسته شدن مرزهای مجارستان با کشورهای منطقه بالکان، بسیاری از مهاجران راه کرواسی و سپس اسلوونی را برای رسیدن به مقصد پیش گرفته‌اند. به همین دلیل تعداد مهاجران در کرواسی بسیار زیاد شده است.

کرواسی از همسایه شمالی خود، اسلوونی خواسته است که روزانه دست‌کم پنج هزار مهاجر را بپذیرد، اما اسلوونی با رد این درخواست گفته که آمادگی پذیرش فقط نیمی از این تعداد را دارد.

مخالفت اسلوونی باعث شده که تعداد مهاجران در پشت مرزهای کرواسی با صربستان افزایش یابد.

یک مقام رسمی به بی‌بی‌سی گفت که ممکن است در چند روز آینده ظرفیت اردوگاه‌های موقتی کرواسی کاملا پر شود.

از آنجا که رهبران اتحادیه اروپا نتوانستند بر سر برنامه‌ای جهت مدیریت موج مهاجران به توافق برسند مجارستان مرزهای خود را با کرواسی نیمه شب جمعه بست.

ماه گذشته مجارستان مرز خود با صربستان را نیز بست. این مرز مسیر اصلی عبور پناهجویان عازم اروپای غربی بود.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

اردوگاه موقتی اوپاتواچ در شرق کرواسی

بوستیان سفیچ، وزیر کشور اسلوونی گفته است که کشورش به این دلیل آمادگی پذیرفتن پنج هزار نفر در روز را ندارد، چون از آن طرف اتریش که مقصد نهایی بسیاری از پناهجویان است فقط روزانه ۱۵۰۰ مهاجر را از اسلوونی می‌پذیرد.

به گفته او در یک هفته تعداد پناهجویان در اسلوونی به ۳۵ هزار نفر می‎رسد. در حالیکه آنها قادر به ادامه سفرشان به اروپای غربی نیستند و این از نظر دولت اسلوونی "پذیرفتنی نیست".

حدود پنج هزار پناهجو شب گذشته شب سردی را در اردوگاه موقتی اوپاتواچ در شرق کرواسی گذراندند.

در آن سوی مرز در صربستان هم صدها پناهجو از صبح یکشنبه در ۵۰ اتوبوس منتظرند تا وارد کرواسی شوند.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

پناهجویان در مرز کرواسی و مجارستان

محمد ثمین، از افغانستان که در یکی از این اتوبوس‌هاست به بی‌بی‌سی گفت: "هوا خیلی سرد است. چندین پیراهن روی هم پوشیده‌ایم. بچه‌ها هم در سرما به‌سر می‌‎برند. غذا هم نیست."

بیشتر مهاجران از افغانستان، عراق و سوریه هستند که بسیاری از آنها با پای پیاده خود را از ترکیه و بعد به یونان و کشورهای بالکان رسانده‌اند.