انتقاد مورخان از نتانیاهو به خاطر ادعای 'مسئولیت فلسطینیان در هولوکاست'

نخست‌وزیر اسرائیل به بیان حرف‌های تحریک‌آمیز متهم شده است
توضیح تصویر،

نخست‌وزیر اسرائیل به بیان حرف‌های تحریک‌آمیز متهم شده است

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، به خاطر طرح ادعای مسئولیت فلسطینیان در هولوکاست مورد انتقاد قرار گرفته است.

نخست‌وزیر اسرائیل در کنگره جهانی صهیونیسم گفته است: "هیتلر نمی‌خواست یهودیان را نابود کند. او می‌خواست یهودیان را تبعید کند. اما حاج امین الحسینی رفت پیش هیتلر و گفت نمی‌شود تبعیدشان کنی، اگر تبعیدشان کنی می‌آیند اینجا (فلسطین)."

بنیامین نتانیاهو گفته است که آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی، از حاج امین الحسینی، مفتی اعظم بیت‌المقدس در زمان جنگ جهانی دوم، پرسیده است که اگر نمی‌شود یهودیان را از اروپا اخراج کرد، باید چه کاری کرد؟ و مفتی بیت‌المقدس پاسخ داده است: "آنها را بسوزان."

اما مورخان و پژوهشگران هولوکاست می‌گویند روایت بنیامین نتانیاهو به طور تاریخی نادرست است و با کمرنگ کردن نقش هیتلر در قتل عام یهودیان، عملا موضع منکران هولوکاست را تقویت می‌کند.

همچنین از بنیامین نتانیاهو انتقاد شده که اظهارات این چنینی در حالی که تنش بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها بالا است، تحریک‌آمیز است.

'تحریف خطرناک تاریخ'

صائب عریقات، از سیاستمداران ارشد فلسطینی، گفته است: "نتانیاهو آن قدر از فلسطینی‌ها متنفر است که حتی حاضر است هیتلر را هم از کشتار ۶ میلیون یهودی مبرا کند."

اسحاق هرتزوگ، رهبر حزب کارگر اسرائیل حرف‌های نخست‌وزیر را "تحریف خطرناک تاریخی" توصیف کرده و از او خواسته است که به سرعت حرف‌هایش را تصحیح کند.

به گزارش آسوشیتدپرس حتی موشه یعلون، وزیر دفاع اسرائیل و از چهره‌های نزدیک به بنیامین نتانیاهو، هم از تایید این حرف‌های او خودداری کرده و گفته: "نمی‌دانم که نخست‌وزیر چه گفته است. تاریخ خیلی خیلی روشن است."

موشه زیمرمن، پژوهشگر برجسته در حوزه هولوکاست و یهودستیزی در دانشگاه عبری اورشلیم، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت بنیامین نتانیاهو در بحثی کلان به خاطر اهداف سیاسی مطلبی را بیان کرده که با واقعیت جور در نمی‌آید.

توضیح تصویر،

محمد امین الحسینی و هیتلر

او گفته است: "هر کاری که مسئولیت را از دوش هیتلر به عهده دیگران بیندازد شکلی از انکار هولوکاست است."

این پژوهشگر تاریخ معتقد است هرچند که مفتی اعظم بیت‌المقدس در مقطع جنگ جهانی دوم به نازی‌ها گرایش داشته، اما چهره کم تاثیری بوده که می‌خواسته از آلمان‌ها برای مقابله با قیمومیت بریتانیا و مهاجرت یهودیان به فلسطین کمک بگیرد. موشه زیمرمن می‌گوید هیچ مدرکی دال بر اثرگذاری الحسینی بر هیتلر وجود ندارد.

محمد امین الحسینی، مفتی اعظم بیت‌المقدس در زمان جنگ جهانی دوم، به خاطر مواضع ضدیهودی و نزدیکی به هیتلر شناخته شده بود. او از اواسط دهه ١٩٣٠ ساکن آلمان بود و در تبلیغات ضدیهودی هم نقش داشت.

پس از تاسیس اسرائیل، او در تشکیل "حکومت سراسری فلسطین" از طرف اتحادیه عرب نقش داشت و بعدتر هم گروهی مسلح برای مبارزه با دولت اسرائیل تشکیل داد. اما با قدرت‌گیری سازمان آزادی‌بخش فلسطین به حاشیه رانده شد و نقش چندانی در رهبری فلسطینیان نداشت.