کلینتون: من مسئولیت حادثه بنغازی را پذیرفتم

حق نشر عکس AP
Image caption هیلاری کلینتون گفت من مسئولیت حادثه بنغازی را پذیرفتم

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین آمریکا روز پنجشنبه گفت که پس از حادثه کشته شدن چهار دیپلمات آمریکایی در کنسولگری این کشور در لیبی که سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد مسئولیت این حادثه را پذیرفته است.

او که در مقابل کمیته‌ کنگره برای تحقیق درباره این موضوع سخن می‌گفت تاکید کرد که بعد از این واقعه به عنوان وزیر خارجه، برای حفاظت از دیپلمات‌های آمریکایی دست به اقدامات اصلاحی زده است.

در ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲ و زمانی که هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا بود، یک گروه مسلح به کنسولگری آمریکا در بنغازی حمله کردند و این مکان را آتش زدند.

کریس استیونز، سفیر وقت آمریکا در لیبی و سه نفر از کارمنان آمریکایی کنسولگری در این حمله کشته شدند.

دولت آمریکا ابتدا این حمله را به تظاهرات خشمگینانه‌ای نسبت داد که در مقابل کنسولگری علیه انتشار یک فیلم صورت گرفته بود.

تظاهرات کنندگان این فیلم را "توهین به مقدسات" می‌دانستند.

اما تحقیقات بعدی نشان داد که حمله نظامی صورت گرفته به کنسولگری از پیش برنامه‌ریزی شده بوده است.

تری گوودی، رئیس کمیته ویژه کنگره برای بررسی حادثه بنغازی گفت که "ما بیان واقعیت را به آنها [قربانیان حادثه] مدیونیم."

اما حزب دموکرات می‌گوید این کمیته را جمهوری‌خواهان به قصد آسیب زدن به حضور خانم کلینتون در کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ تشکیل داده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سال ۲۰۱۲ یک گروه مسلح به کنسول‌گری آمریکا در بنغازی حمله کردند

خانم کلینتون در نشست روز پنجشنبه کمیته ویژه تحقیق از حادثه بنغازی در کنگره آمریکا گفت من از کریس استیونز، یکی از چهار نفری که جان خود را از دست دادند، خواستم به عنوان فرستاده آمریکا به لیبی برود. "بعد از این حمله، کنار رئیس جمهوری ایستاده بودم و تفنگداران دریایی تابوتش را حمل می‌کردند."

وزیر خارجه پیشین آمریکا گفت که "من مسئولیت این حادثه را پذیرفتم و به عنوان بخشی از تلاش برای پذیرش این مسئولیت وقتی دفتر وزارت را ترک می‌کردم اصلاحاتی را برای بهبود وضعیت حفاظت از کسانی که در منطقه هستند آغاز کرده بودم و کمک کردم احتمال روی دادن فاجعه دیگری را در آینده کم کنم."

خانم کلینتون گفت که حضورش در این کمیته تلاش برای گرامی‌داشت جان‌هایی است که از دست رفته‌اند و از حاضران خواست امنیت ملی را بر سیاست‌های حزبی مقدم بدانند.

وزارت دفاع آمریکا، دو سال بعد از این حادثه در ژوئن ۲۰۱۴ (خرداد ۱۳۹۳) اعلام کرد که رهبر گروه مسلحی را که به کنسولگری آمریکا حمله کرده بازداشت کرده است.

_______________________________________________________________________________

انگیزه سیاسی یا مقابله با تروریسم

تحلیل مهرنوش پورضیایی خبرنگار بی‌بی‌سی در واشنگتن

دموکرات‌ها اصرار دارند که جمهوری‌خواهان این کمیته را با انگیزه سیاسی برگزار کرده‌اند و هدف‌شان ضربه زدن به هیلاری کلینتون در کارزار انتخاباتی اوست.

یکی از برگ‌های برنده‌ای که دموکرات‌ها در دست دارند اذعان کوین مک‌کارتی یکی از نمایندگان شاخص جمهوری‌خواه است که اخیرا در یک برنامه تلویزیونی گفته بود موفق شده‌ایم با برگزاری این کمیته‌ها محبوبیت خانم کلینتون را کاهش دهیم.

موضوع دیگری که دموکرات‌ها برای اثبات سیاسی بودن این کمیته به آن استناد می‌کنند آن است که بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر که در سال ۲۰۱۱ اتفاق افتاد، کنگره تنها دو جلسه تحقیق برگزار کرد در حالی که این هشتمین جلسه‌ای است که کنگره برای تحقیق درباره موضوع بنغازی برگزار می‌کنند.

جمهوری‌خواهان از اشتباه سیاسی نماینده هم‌حزبی‌شان کوین مک‌کارتی سرخورده هستند اما جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که جمهوری‌خواه است کسی را مسئول کمیته تحقیق بنغازی کرد که هم سابقه وکالت دارد و هم دادستان بوده تا تاکید کند موضوع سیاسی نیست.

تری گوودی رئیس کمیته ویژه کنگره هم در آغاز نشست به هیلاری کلینتون گفت که موضوع تحقیق ما شخص شما نیستید و هدف ما پی بردن به واقعیت و جلوگیری از تکرار چنین حوادثی است.

_______________________________________________________________________________

الایجا کومینگ نماینده دموکرات کنگره که در نشست این کمیته در کنار رئیس جلسه نشسته بود گفت که جمهوری‌خواهان برای کنار زدن خانم کلینتون از رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری، پول مالیات دهندگان را هدر می‌دهند اما آقای گوودی این ادعا را که کمیته‌اش به دنبال حذف خانم کلینتون است رد کرد و گفت آنها در جستجوی حقیقت‌ هستند.

پیش از این کنگره آمریکا، هفت تحقیق دیگر را درباره حمله‌ به کنسولگری این کشور که مظنون آن شبه نظامیان اسلام‌گرا هستند صورت داده است.

خانم کلینتون در نشست روز پنجشنبه گفت آقای استیونز کاملا از خطرات کاری که به عهده گرفته بود آگاه بود و این‌ موضوع که آمریکا باید افرادش را از لیبی بیرون می‌کشید، اشتباه است.

وزیر خارجه پیشین آمریکا گفت که عقب‌نشینی از دنیا یک راه حل نیست چرا که "هر گاه آمریکا از جایی عقب بکشد، افراطیون جای پا پیدا می‌کنند."

با این حال او اذعان کرد که درخواست‌های امنیتی که از کنسولگری آمریکا در بنغازی رسیده تامین نشده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption خانم کلینتون گفت من از کریس استیونز، خواستم به لیبی برود و بعد از حمله شاهد تابوتش بودم

خانم کلینتون گفت یک هیئت بازرسی مستقل دریافته است وزارت خارجه کاستی‌هایی داشته است که دولت آقای اوباما در صدد رفع آنها بوده است.

ناظران می‌گویند این کمیته نقطه عطفی برای خانم کلینتون است که یا جایگاه او را به عنوان نامزد پیشتاز دموکرات‌ها محکم می‌کند یا می‌تواند تردیدها را درباره این‌که او شایستگی نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری را ندارد افزایش دهد.

جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا و رقیب بالقوه خانم کلینتون روز چهارشنبه اعلام کرد که قصد نامزدی برای انتخابات ریاست جمهوری را ندارد و در حال حاضر او چهره شاخص دموکرات‌ها برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ است.

از سوی دیگر جمهوری‌خواهان کمیته هم تحت فشارند تا ثابت کنند برای احضار خانم کلینتون دلایل مناسبی در دست دارند و فقط برای تضعیف کارزار انتخاباتی او نیست که او را به این کمیته فراخوانده‌اند.

کمیته‌ای که کنگره آمریکا برای تحقیق درباره حادثه بنغازی تشکیل داده‌ است، این قدرت را ندارد که مجازاتی برای خانم کلینتون در نظر بگیرد اما بسته به نتیجه‌ نهایی این کمیته، می‌تواند برایش پیامدهای سیاسی در پی داشته باشد و به کارزار انتخاباتی‌اش ضربه بزند.

جلسه کمیته بررسی حادثه بنغازی که از ساعت 10 صبح پنجشنبه آغاز شده بود تا پاسی از شب ادامه داشت و خانم کلینتون بیش از 10 ساعت به سوالات نمایندگان جمهوری‌خواه درباره این حادثه پاسخ داد.

مطالب مرتبط