'پیشرفت هایی در حل بحران سوریه به دست آمده'

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان، روز یکشنبه پس از دیداری با همتای مصری خود در قاهره گفته است که گفت‌و‌گوهای بین المللی برای یافتن یک راه حل سیاسی برای بحران سوریه به پیشرفت هایی منجر شده اما رایزنی های بیشتری لازم است.

او در یک کنفرانس مشترک خبری با سامح شکری گفت:‌ "به عقیده من پیشرفت هایی به دست آمده و مواضع به یافتن راه حلی برای بحران سوریه نزدیک تر شده است، اما نمی توانم بگویم که به توافق رسیده ایم. به رایزنی های بیشتری نیاز داریم... تا به آنجا برسیم."

آقای جبیر همچنین بار دیگر تاکید کرد که بشار اسد رئیس جمهور سوریه نباید نقشی در "آینده" سوریه داشته باشد: "هیچ نقشی برای بشار اسد در آینده سوریه وجود ندارد."

آقای جبیر همچنین گفت:‌ "به عقیده من در راه حل نهایی همه ما می خواهیم سوریه یکپارچه باشد و همه فرقه ها در آن برابر باشند و نیروهای خارجی در این کشور حضور نداشته باشند."

عربستان پس از نشست وین گفته بود که طرف ها درباره سرنوشت بشار اسد به موضع واحد نرسیده اند اما این چهار کشور موافقت کرده اند تا به مذاکراتشان در مورد اوضاع سوریه ادامه دهند.

آمریکا گفته است که می تواند سر کار ماندن آقای اسد را در جریان یک دوره کوتاه انتقالی بپذیرد، اما او سپس باید صحنه سیاست را ترک کند. روسیه اما با سر کار ماندن آقای اسد در درازمدت موافق است.

با این حال جان کری وزیر خارجه آمریکا روز جمعه به خبرنگاران در وین گفت که شروع این گفت‌و‌گوها نشانه مثبتی است و این رایزنی‌ها "از نقطه ای خیلی پیشرفته شروع شده."

او گفت آمریکا و روسیه هر دو موافقند که جنگ سوریه باید از طریق یک معامله سیاسی پایان یابد و می خواهند سوریه یکپارچه بماند، نکته ای که وزیر خارجه عربستان هم روز یکشنبه بر آن تاکید کرد.

آقای کری در مورد سرنوشت بشار اسد گفت که به تصور او آمریکا و روسیه می توانند بر سر فرآیندی برای رسیدگی به این مساله به توافق برسند، هرچند در حال حاضر در مورد نقش آینده رهبر سوریه اختلاف نظر دارند.

به گزارش نیویورک تایمز آقای کری همچنین پیشنهاد حضور ایران در میز مذاکره در این مقطع را رد کرد.

او گفت:‌ "شاید زمانی برسد که ما با ایران صحبت کنیم. اما در این مقطع زمانی هنوز به آنجا نرسیده ایم."

رد پیشنهاد روسیه

پیشتر ارتش آزاد سوریه، از گروه‌های مخالف دولت سوریه که مورد حمایت آمریکاست، پیشنهاد حمایت نظامی روسیه را رد کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز شنبه ۲۴ اکتبر (۲ آبان) اعلام کرد که کشورش آماده است تا از ارتش آزاد سوریه تا زمانی که با گروه های اسلامگرا از جمله گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در جنگ است، حمایت نظامی کند.

یکی از سخنگویان ارتش آزاد سوریه روز یکشنبه به بی‌بی‌سی گفت که این گروه به کمک روسیه نیازی ندارد و این کشور قابل اعتماد نیست.

ارتش آزاد سوریه از گروه های مخالف موردحمایت آمریکاست که علاوه بر نبرد با نیروهای دولتی با داعش هم در حال جنگ است.

از زمان آغاز حملات هوایی روسیه علیه گروه‌های مخالف در سوریه - با وجود انتقاد غربی‌ها از این حملات - نقش دیپلماتیک روسیه در زمینه حل بحران سوریه بسیار پررنگ‌تر شده است.

عصام الرئیس روز یکشنبه به بی بی سی گفت که روسیه جایی در سوریه ندارد:‌ "ولادیمیر پوتین به رژیمی کمک می کند که مردم خود را بی تبعیض می کشد. ما چطور می توانیم به پیشنهاد کمک روس ها اعتماد کنیم؟"

آقای عصام گفت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، "بخشی از راه حل" پایان جنگ داخلی سوریه نیست و ارتش آزاد سوریه به جنگیدن با او ادامه خواهد داد.

او گفت: "اگر مردم سوریه با اسد همراه بودند او مجبور نبود از مهاجمان بخواهد به سوریه بیایند."

حملات هوایی جنگنده های روسیه در هفته های اخیر به نیروهای دولتی سوریه امکان داده است در چندین استان عملیات زمینی علیه مخالفان را شروع کنند.

آقای اسد روز یکشنبه میزبان هیاتی از نمایندگان پارلمانی روسیه در دمشق بود.

او که هفته پیش سفری جنجال آفرین به مسکو داشت بار دیگر در این دیدار از حمایت مسکو قدردانی کرد و گفت که حذف "تروریست ها" مشکلات کشورش را حل خواهد کرد.

توضیح تصویر،

ارتش آزاد سوریه از گروه های مخالف موردحمایت آمریکاست که علاوه بر نبرد با نیروهای دولتی با داعش هم در حال جنگ است