رویترز: کشته‌شدگان منا، سه برابر رقمی است که عربستان ادعا می‌کند

ایران که بیشترین سهم را از کشته‌شدگان حادثه منا دارد، حکومت عربستان را بابت آن مقصر می‌داند

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

ایران که بیشترین سهم را از کشته‌شدگان حادثه منا دارد، حکومت عربستان را بابت آن مقصر می‌داند

خبرگزاری رویترز می‌گوید در سرشماری کشته‌شدگان حادثه حج امسال، به رقم ۲۰۷۰ نفر رسیده است و این تعداد، حدودا سه برابر رقمی است که مقام‌های عربستان سعودی اعلام کرده‌اند و بر آن اصرار دارند.

عربستان می‌گوید شمار کشته‌شدگان این حادثه ۷۶۹ نفر بوده است و ۹۳۴ نفر هم در آن زخمی شده‌اند. اما این آمار از دو روز پس از حادثه، دیگر به روز نشده است.

پیش‌تر خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده بود که دست کم ۲۱۱۰ نفر در حادثه منا کشته شده‌اند.

رویترز و آسوشیتدپرس، این دو خبرگزاری غربی، بر مبنای گزارش‌های رسانه‌ای و بیانیه‌های ۳۰ کشوری که شهروندانشان در حادثه منا کشته شده‌ بودند، جداگانه‌به این رقم‌ها رسیده‌اند.

وزارت بهداشت عربستان می‌گوید اختلاف‌ها درباره شمار کشته‌شدگان می‌تواند ناشی از افزودن شمار حج‌گزارانی باشد که بر اثر عوامل طبیعی در جریان حج جان باخته‌اند.

در هفته‌های اخیر، عربستان سعودی بابت نحوه مدیریت این حادثه، هدف انتقاد شدید بوده است. این انتقادها به ویژه از جانب ایران بوده است که در موارد متعدد دیگری هم با عربستان سعودی اختلاف نظر جدی دارد.

ازدحام جمعیت در جریان برگزاری مراسم رمی جمرات در روز عید قربان امسال به کشته‌شدن چند صد زائر منجر شد که به گزارش منابع ایرانی، بیش از ۴۶۰ تن از آنان شهروندان ایرانی بودند.

مقامات جمهوری اسلامی آمار ارائه‌ شده از سوی منابع سعودی را نادرست دانسته و گفته‌اند که شمار قربانیان این واقعه بیش از چهار هزار نفر است.

بعد از آن هم وب‌سایت رسمی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، از قول او تعداد کشته‌شدگان این واقعه را ۷ هزار نفر ذکر کرد.

منبع تصویر، Getty

توضیح تصویر،

دولت عربستان درباره شمار دقیق کشته‌شدگان توضیح تازه‌ای نداده و آن را به پایان نتیجه تحقیقات دولتی در این باره موکول کرده است

مقام‌های جمهوری اسلامی، حکومت سعودی را مسئول حادثه روز عید قربان می‌دانند و در روزهای پس از وقوع این حادثه از همکاری‌ نکردن مقامات عربستان در این زمینه سخن می‌گفتند و تجمع‌هایی را هم علیه عربستان سعودی ترتیب دادند.

از زمان انقلاب اسلامی در ایران، روابط حکومت روحانیون شیعه در جمهوری اسلامی و خاندان سلطنتی وهابی در عربستان سعودی معمولا سرد و در مواردی تیره بوده است.

در سال‌های اخیر، مواضع مختلف دو حکومت در مورد جنگ داخلی سوریه، شرایط عراق و به خصوص وضعیت اخیر در یمن این روابط را تیره‌تر کرده است.

اگرچه برگزاری مراسم حج گاه با حوادثی همراه بوده اما حادثه سال جاری بر اساس آمار دولت عربستان پرتلفات‌ترین واقعه از سال ۱۹۹۰ میلادی بوده است.

در آن سال بیش از ۱۴۰۰ تن از زائران در یک حادثه در مکه جان خود را از دست دادند.

اکنون اما بر اساس آماری که دو خبرگزاری عمده غربی ارائه داده‌اند، حادثه منا در حج امسال پرتلفات‌ترین حادثه در طول تاریخ مراسم حج بوده است.

وزارت بهداشت عربستان سعودی در پاسخ به رویترز گفته است که یک کمیته عالی در حال بررسی شمار کشته‌شدگان حادثه منا است و "جزئیات مرتبط، پس از پایان تحقیقات این کمیته منتشر می‌شود."

ملک سلمان، پادشاه عربستان، در پی این حادثه دستور داده بود درباره علل آن تحقیق و تفحص شود هرچند تاریخی برای اعلام نتایج این تحقیقات اعلام نشده است.

منتقدان حکومت سعودی می‌گویند درباره استقلال و صداقت چنین تحقیقاتی، تردید دارند.

مقام‌های دولت ایران می‌گویند هنوز "وضعیت ۳۶ مفقود" حادثه منا در صحرای عرفات روشن نیست و در این باره "فرضیه ربایش زائران مفقود ایرانی و انتقال آنها به خارج از عربستان تقویت می‌شود."

حسین نوش‌آبادی، معاون وزیر ارشاد ایران، گفته است در بین این مفقودان هم "زائر عادی" بوده است و هم تعدادی از "مسئولین و دست‌اندرکاران امور حج و تعدادی از چهره‌های سیاسی و دیپلماتیک" ایران.

غضنفر رکن‌آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان، از جمله مفقودان حادثه مناست.