نیروی هوایی روسیه مواضع داعش در اطراف پالمیرا را بمباران کرد

حق نشر عکس UNESCO
Image caption قلعه شیرکوه روی تپه ای در ارتفاع ۱۵۰ متری نسبت به بقایای پالمیرا قرار دارد

وزارت دفاع روسیه می گوید که نیروی هوایی این کشور مواضع گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) را در حوالی شهر باستانی پالمیرا بمباران کرده است.

فعالان سوری با تایید انجام این حمله، می گویند که جنگنده های روسی منطقه ای در اطراف یک قلعه بازسازی شده قرن سیزدهم میلادی را در اطراف این شهر هدف قرار داده اند. این فعالان می افزایند که ارزیابی میزان خسارت های وارد شده بر اثر این حمله دشوار است.

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه گزارش کرده که در جریان حمله، جنگنده های سوخو – ۲۵ استحکامات داعش، یک سنگر زیرزمینی و سلاح های ضدهوایی این گروه را منهدم کرده اند.

یک فعال محلی در تماسی تلفنی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که روز دوشنبه هشت حمله هوایی به ناحیه اطراف قلعه انجام شده و دود و غبار برخاسته از آن قابل مشاهده بود.

فعالان گروه دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است هم وقوع حملات هوایی در شهر القریتین در آن نزدیکی را که ظاهرا کار هواپیماهای روسی بود گزارش دادند.

القریتین در ماه اوت به اشغال داعش درآمد.

قلعه پالمیرا معروف به قلعه شیرکوه بخشی از میراث جهانی یونسکو و روی تپه ای در ارتفاع ۱۵۰ متری نسبت به بقایای پالمیرا قرار دارد.

باستان شناسان می گویند که قلعه اولیه در حدود سال ۱۲۳۰ توسط امیر حمص، المجاهد اسدالدین شیرکوه دوم، بنا شده است.

انجمن حراست از آثار باستانی سوریه ماه گذشته گزارش داد که بخش هایی از قلعه توسط بمب های بشکه ای دولت آقای اسد تخریب شده است.

داعش در ماه مه (اردیبهشت) گذشته پالمیرا را به تسخیر خود در آورد و از آن زمان، بخش‌های مختلف این شهر قدیمی و از جمله دو معبد و طاق نصرت ۲۰۰۰ ساله شهر را تخریب کرده است.

این گروه معابد و مجسمه های باستانی را نشانه "شرک و بت پرستی" می داند.

نیروهای گروه دولت اسلامی همچنین در تابستان گذشته، در آمفی‌تئاتر تاریخی پالمیرا دست به اعدام های گروهی زدند.

گفته شده است که داعش در مجموع، بیش از ۲۰۰ نفر را در پالمیرا اعدام کرده است.

حق نشر عکس EPA