انتقاد روحانی از 'درشت گویی' وزیر خارجه عربستان

حق نشر عکس ISNA

حسن روحانی رئیس جمهور ایران ظاهرا در اشاره ای به عادل جبیر وزیر خارجه عربستان که پس از کنفرانس وین به سیاست های ایران در منطقه حمله کرده بود، او را متهم به 'درشت گویی در برابر بزرگان' کرده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، آقای روحانی روز دوشنبه در همایش سفرا، روسای دفاتر و نمایندگی های جمهوری اسلامی در سخنانی از جمله درباره نقش عربستان سعودی در منطقه گفت: "جوانان کم تجربه در یکی از کشورهای منطقه با درشت گویی در برابر بزرگان به جایی نخواهند رسید."

به گزارش خبرگزاری رویترز اشاره او ظاهرا به عادل جبیر وزیر خارجه عربستان بود که بیش از ۵۰ سال دارد و در سال جاری پس از مرگ سعود الفیصل، وزیر خارجه ۷۵ ساله عربستان، جای او را گرفت.

آقای روحانی گفت: "اگر نگاه عربستان در مسائل منطقه به واقعیت ها نزدیک شود و دست از مداخلات بردارند، در شرایط جدید بسیاری از معضلات از جمله در روابط را می توان حل و فصل کرد و بازگشت ریاض از مسیر غلط، راه را برای همکاری باز خواهد کرد."

او گفت شک ندارد که مسائل سوریه، یمن و بحرین راه حل سیاسی دارد.

قدرت های جهانی و منطقه از جمله ایران و عربستان روز جمعه در نشستی در وین پایتخت اتریش شرکت کردند تا درباره جنگ داخلی سوریه بحث کنند. این اولین بار بود که ایران و عربستان سعودی برای بحث درباره بحران سوریه پشت یک میز می نشستند.

اما ظاهرا آن نشست محل مجادله لفظی دو کشور بود.

حسین امیرعبداللهیان، معاون امور عربی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه جزئیاتی از اختلافات محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران و عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان در آن نشست ارائه کرد.

مقام های ایرانی می گویند اگر مذاکرات مربوط به سوریه غیرسازنده باشد آن را ترک خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایسنا، آقای امیرعبداللهیان، گفت: "اگر نشست‌ها صرفا نمایشی و اعلام مواضع و نشست‌هایی باشد که حقوق مردم سوریه بخواهد در آن نادیده گرفته شود و واقعیت‌های سوریه مورد توجه قرار نگیرد؛ طبیعی است که یا باید مسیر این نشست‌ها و گفت‌وگوها اصلاح شود و یا اینکه چنان‌چه گفت وگوها بی ثمر باشد نه جمهوری اسلامی ایران و نه خیلی از کشورهایی که منطقی در آنان حاکم است، از گفت‌وگوی بی ثمر استقبال نخواهند کرد."

به گزارش رویترز آقای جبیر روز بعد از نشست وین در یک کنفرانس امنیتی در بحرین، ایران را به تلاش برای قاچاق سلاح به بحرین و عربستان سعودی و همچنین مداخله در لبنان، سوریه، عراق و یمن متهم کرده و گفته بود که این رفتارها یک "نیروی محرکه منفی" در روابط ایران و عربستان است.

او گفت:‌ "ما به سوی ایران دست دوستی دراز کرده ایم... تصمیم ایرانی هاست که آیا می خواهند براساس حسن همجواری با ما رابطه داشته باشند... یا رابطه ای مملو از تنش می خواهند."

مقام های آمریکایی در سال ۲۰۱۱ گفتند توطئه ای توسط دو مرد مرتبط با دستگاه های امنیتی ایران برای ترور آقای جبیر را خنثی کرده اند. آقای جبیر در آن زمان سفیر عربستان در آمریکا بود. ایران آن اتهام را رد کرد.

درخواست آتش بس

از سوی دیگر در روز دوشنبه استفان دی میستورا فرستاده صلح سازمان ملل متحد خواستار برقراری آتش بس های منطقه ای در سوریه برای تقویت تلاش های دیپلماتیک جهت پایان جنگ داخلی چهار ساله آن کشور شد.

او که در پایان سفری به دمشق صحبت می کرد، گفت آتش بس و کاهش خشونت، تاثیر تلاش های سیاسی را نشان خواهد داد.

او گفت:‌ "این تاثیر زیادی خواهد داشت، به مردم سوریه نشان خواهد داد که فضای وین روی زندگی آنها تاثیر می گذارد."

تلاش های گذشته آقای دی میستورا برای آتش بس در حلب، دومین شهر بزرگ سوریه، بی نتیجه مانده است.

آقای دی میستورا روز یکشنبه با ولید معلم وزیر خارجه سوریه صحبت کرده بود تا او را در جریان جزئیات نشست وین بگذارد.

در نشست وین دیپلمات های ۱۷ کشور به علاوه مقام های سازمان ملل و اتحادیه اروپا حضور داشتند. آن نشست اما بدون حضور نمایندگان دولت سوریه یا مخالفان برگزار شد.

شرکت کنندگان توافق کردند از سازمان ملل بخواهند با میانجیگری یک موافقتنامه صلح میان دولت و مخالفان راه را برای تدوین یک قانون اساسی تازه و انتخابات هموار کند.

اما همچنان در مورد سرنوشت آقای اسد در چنین انتقالی اختلاف نظر وجود دارد.