رهبران چین و تایوان بعد از ۶۶ سال دیدار می کنند

ما یینگ-ژئو رئیس جمهور تایوان روز شنبه در سنگاپور با رهبر چین دیدار خواهد کرد که اولین ملاقات رهبران دو طرف طی ۶۶ سال خواهد بود؛ دیداری که به گفته آنها بر روابط فی مابین در دو سوی تنگه تایوان متمرکز خواهد بود.

چین از ۱۹۴۹ مدعی مالکیت تایوان بوده است، زمانی که دولت ملی‌گرا پس از شکست از کمونیست‌ها به این جزیره گریخت.

با این حال روابط دو کشور از زمان به قدرت رسیدن ما یینگ-ژئو در سال ۲۰۰۸ بهبود یافته است.

دولت چین تایون را بخشی از خاک خود می داند و تهدید می کند که به هرگونه حرکتی برای استقلال کامل، واکنش نظامی نشان خواهد داد.

چن یی-سین سخنگوی دولت تایوان گفت که هدف آقای یینگ-ژئو "پیشبرد صلح در دو سوی تنگه تایوان است."

او گفت که "هیچ موافقتنامه‌ای امضا نخواهد شد و هیچ بیانیه ای صادر نخواهد شد" و افزود که آقای یینگ-ژئو روز پنجشنبه طی کنفرانسی خبری دلیل تصمیمش برای این دیدار را توضیح خواهد داد.

خبرگزاری شینهوا چین گزارش داد که دو طرف "به مبادله دیدگاه‌ها در مورد تشویق توسعه صلح آمیز روابط" خواهند پرداخت.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت آمریکا از هر گونه گامی برای کاهش تنش و بهبود روابط استقبال می کند اما افزود:‌ "باید ببینیم نتیجه ملاقات چه خواهد بود."

در دوره ریاست جمهوری ما یینگ-ژئو روابط با چین بهبود یافته است. حزب کی‌ام‌تی که تحت رهبری اوست هوادار پکن تلقی می شود.

توضیح تصویر،

هزاران دانشجوی چینی در سال ۲۰۱۴ علیه پیمان تجاری با چین تظاهرات کردند

دو رهبر در ژوئیه ۲۰۰۹ مستقیما پیام‌هایی مبادله کردند که برای اولین بار طی بیش از ۶۰ سال بود. البته آن تماس در قالب وظایف حزبی بود نه در نقش رهبر.

یک سال بعد دو کشور یک پیمان تجاری تاریخی امضا کردند.

با این حال خبرنگاران می گویند که نگرانی فزاینده نسبت به نفوذ چین باعث نارضایتی گسترده در تایوان شده است.

کی‌ام‌تی سال گذشته در انتخابات محلی متحمل شکست سنگینی شد؛ نتیجه ای که به اعتقاد بسیاری به معنی رد سیاست دولت برای برقراری روابط نزدیک‌تر با چین بود.

رئیس جمهور تایوان سال آینده پس از دو دوره کنار می رود. کی‌ام‌تی پیشتر در ماه جاری تصمیم گرفت در انتخابات ریاست جمهوری ماه ژانویه شرکت نکند که پس از عملکرد بد نامزد حزب در نظرسنجی ها بود.

تحلیلگران می گویند که چین احتمالا این ملاقات را فرصت نهایی برای پیشبرد مواضعش در جهت بهبود روابط می داند، چون شاید کی‌ام‌تی در انتخابات بازنده شود.

چین اصرار دارد که کشورهای جهان نمی توانند هم با چین و هم تایوان روابط رسمی داشته باشند، نتیجه آنکه تایوان فقط با ۲۱ کشور عضو سازمان ملل روابط رسمی دارد.

تایوان همچنین در سازمان ملل کرسی ندارد چون آن را در سال ۱۹۷۱ به چین باخت. تلاش‌های مکرر تایوان برای کسب نمایندگی در سازمان ملل مسدود شده است.