مصر از واکنش‌ها به سقوط هواپیمای روسی در این کشور انتقاد کرد

حق نشر عکس European Photopress Agency

دولت مصر از واکنش شماری از کشورها به سقوط هواپیمای روسی که گفته شده به دلیل بمب‌گذاری در آن بوده، انتقاد کرده است.

مصر می‌گوید سازمان‌های اطلاعاتی خارجی، این مساله را که احتمالا یک بمب باعث سقوط هواپیمای روسی به دلیل بمب‌گذاری در این هواپیما بوده، با نیروهای امنیتی مصر در میان نگذاشته بودند.

مصر می‌گوید این کشورها، اطلاعات خود را در اختیار این کشور قرار نداده‌اند.

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر، بدون این که از کشوری نام ببرد، گفت کشورهای خارجی درخواست مصر برای همکاری‌های نزدیک‌تر امنیتی برای مقابله با تروریسم را نادیده گرفته‌اند.

ایالات متحده و بریتانیا گفته‌اند اطلاعات موجود نشان می‌دهد که به احتمال قوی سقوط هواپیمای روسی که ۲۲۴ مسافر داشت، به دلیل بمب‌گذاری بوده است.

بریتانیا در واکنش، پروازهای خود به شرم‌الشیخ را به حالت تعلیق در آورد که این کار باعث آوارگی هزاران گردشگر بریتانیایی در مصر شد.

حق نشر عکس MOHAMED ELSHAHED AFP
Image caption گردشگران روسیه با تی‌شرت پوتین در شرم‌الشیخ

روسیه نیز به دنبال دستور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری این کشور، تمامی پروازهای خود به مصر را متوقف کرد. سالانه هزاران گردشگر روسیه به مصر می‌روند و توقف این پروازها می‌تواند به صنعت گردشگری مصر لطمه وارد کند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در شبکه‌های اجتماعی مسئولیت این سقوط را به عهده گرفته، ادعایی که هنوز تائید نشده است. این گروه با انتشار ویدیویی باز مدعی شده که هواپیمای روسی را به تلافی دخالت نظامی روسیه در سوریه بمب‌گذاری کرده اما هیچ سند و مدرکی برای این ادعای خود ارائه نداده است.

آمریکا اعلام کرده که به دنبال سقوط هواپیمای روسی، تدابیر امنیتی در پروازهای هواپیماهای این کشور به خاورمیانه را تشدید کرده است.

مقام‌های آمریکایی خاطرنشان کرده‌اند که در حال حاضر، تهدید خاصی متوجه آمریکا نیست.