سقوط هواپیمای روسی در مصر؛ هنوز معلوم نیست صدای ثانیه آخر، صدای انفجار باشد

سوگواری بستگان قربانیان در کلیسای سنت‌ایساک سن‌پترزبورگ

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

سوگواری بستگان قربانیان در کلیسای سنت‌ایساک سن‌پترزبورگ

با اینکه رسانه‌ها و مقامات کشورهای غربی بیش از پیش احتمال انفجار بمب را در سقوط هواپیمای روسی پس از پرواز از شرم‌الشیخ مطرح می‌کنند، مصر هنوز اصرار دارد که علت سقوط هواپیما روشن نیست.

دیروز مصر اعلام کرد که "صدایی در آخرین ثانیه" پیش از سقوط هواپیما در جعبه سیاه هواپیما ضبط شده است.

خبرگزاری رویترز امروز خبر داد که اعضای کمیته تحقیق "نود درصد مطمئن" هستند صدایی که میکروفون‌های کابین خلبان ضبط کرده‌اند ناشی از انفجار بمب است.

"قرائن و تجزیه و تحلیل‌ صدای ضبط شده در جعبه سیاه تا به حال دلالت بر این دارند که صدا، صدای بمب بوده است."

خبرگزاری فرانسه از قول فردی که با کمیته تحقیق ارتباط نزدیک دارد خبر داده که اطلاعات ثبت شده در جعبه سیاه هواپیما دلالت بر این دارد که علت سقوط ناگهانی هواپیما انفجار بمب بوده است.

رسانه‌های فرانسه هم خبر می‌دهند که بررسی محتویات جعبه سیاه نشان می‌دهد نقص فنی در کار نبوده و تا لحظه صدای "انفجار" و سقوط هواپیما همه چیز طبیعی بوده است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

کشیش روس در فرودگاهی در سن‌پترزبورگ به استقبال هواپیمای حامل اجساد رفته است

اما مصر می‌گوید که هنوز برای اظهار نظر درباره این صدا خیلی زود است.

ایمن المقدم، رئیس مصری کمیته مشترک تحقیقات (که در آن کارشناسان کشورهای روسیه، فرانسه، آلمان و ایرلند عضویت دارند) دیروز به تنهایی در یک کنفرانس خبری حاضر شد و گفت "بررسی‌های اولیه امکان تشخیص منشا شکافته شدن" بدنه هواپیما را فراهم نکرده است:

"تمام احتمالات را باید در نظر گرفت، شاید صدای [ترکیدن] باتری‌های لیتیومی در چمدان یکی از مسافران بوده یا شاید مخزن سوخت منفجر شده یا شاید بدنه هواپیما فرسوده بوده یا چیز دیگری منفجر شده است."

آقای المقدم همچنین گفت که به نظر می‌رسد در لحظه انفجار هواپیما در هدایت خودکار (اتوپایلوت) بوده و در هوا متلاشی شده است.

هواپیمای ارباس A321 شرکت هوایی متروجت روسیه که هفته پیش از شرم‌الشیخ عازم سن‌پترزبورگ بود، ۲۳ دقیقه و ۱۴ ثانیه بعد از پرواز سقوط کرد و ۲۲۴ مسافر آن که تقریبا همگی گردشگران روس بودند کشته شدند.

با اینکه مقامات برخی کشورهای غربی از جمله آمریکا و بریتانیا به قوی بودن احتمال انفجار اشاره کرده‌اند مصر هنوز شواهد را برای نتیجه‌گیری کافی نمی‌داند و از این کشورها می‌خواهد تا پایان تحقیقات صبر کنند.

روسیه هم می‌گوید که در باره علت سقوط تمام احتمالات را در نظر می‌گیرد، اما این را هم پذیرفته که شاید بمب عامل سقوط باشد.

این در حالی است که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) شاخه مصر دوبار مسئولیت این انفجار را به عهده گرفته است هر چند که برای ادعای خود هیچ مدرکی ارائه نکرده است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

ممکن است بازگرداندن هزاران گردشگر روس و بریتانیایی از مصر چند هفته طول بکشد

داعش مدعی شده این اقدام را به انتقام مداخله نظامی روسیه علیه مواضع خود در سوریه انجام داده است.

دولت مصر از کشورهای غربی که پیش از اعلام نتیجه کار کمیته تحقیق تلویحا علت سقوط را انفجار دانسته انتقاد کرده است.

مصر می‌گوید کشورهای غربی به شواهد اطلاعاتی که در اختیار دارند اشاره می‌کند اما آنها این شواهد را در اختیار مصر قرار نداده‌اند.

دولت این کشور همچنین به بریتانیا و روسیه معترض است که پروازهایشان را به مصر متوقف کرده و در تلاشند تا هزاران گردشگر خود را به شیوه‌ای امن به کشور خود برگردانند.

اقتصاد شکننده مصر به گردشگران خارجی اتکای بسیاری دارد و به عنوان مثال گردشگران بریتانیایی حدود ۱.۵ درصد تولید ناخالص ملی این کشور را تامین می‌کنند از این رو مصر تمام تلاش خود را به کار گرفته تا این کشور برای گردشگران خارجی نا امن تلقی نشود.

این کشورها به نارسایی‌های امنیتی در فرودگاه شرم‌الشیخ اشاره می‌کنند در حالیکه مصر چنین نقصی را مردود می‌داند.

منبع تصویر، Getty

توضیح تصویر،

لغو پرواز به مصر برای مسافران در فرودگاه دوموددووو در مسکو دردسر ساز شده است

امروز فیلیپ هموند وزیر خارجه بریتانیا با تاکید دوباره بر اینکه احتمال انفجار از دیگر احتمالات قویتر است گفت دولت بریتانیا برای برقراری تدابیر بیشتر امنیتی در فرودگاه‌های مناطق پر خطر فشار خواهد آورد حتی اگر این باعث تاخیر پروازها شود.

تیم کلارک، رییس خطوط هوایی امارات، بزرگترین شرکت هوایی خاورمیانه هم امروز گفت که انتظار دارد سقوط هواپیمای روسی باعث بازنگری تدابیر امنیتی در فرودگاه‌ها شود.

در همین حال امروز مراسم یادبود قربانیان حادثه در کلیسای معروف سن ایساک سن‌پترزبورگ برگزار شد و ناقوس کلیسا ۲۲۴ بار به احترام ۲۲۴ کشته این حادثه به صدا در آمد.