نارندرا مودی، نخست وزیر هند برای سفری سه روزه وارد بریتانیا شد

حق نشر عکس Getty
Image caption نارندرا مودی هنگام ورود به بریتانیا در فرودگاه هیترو، لندن

نارندرا مودی، نخست وزیر بریتانیا به دعوت دیوید کامرون، همتای بریتانیایی خود برای سفری سه روزه به این کشور آمده است.

نخست وزیر نخست هند در روز اول از اقامت خود با همتای بریتانیایی خود دیدار و گفتگو کرد و در مسیر راهش برای سخنرانی در پارلمان بریتانیا، همچنین از مجسمه ماهاتما گاندی دیدن کرد.

آقای مودی قرار است با ملکه بریتانیا دیدار کند. وی همچنین قرار است در جمع ده‌ها هزار نفر در استادیوم ومبلی در شمال شرق لندن سخنرانی کند. برآورد شده است که حدود ۷۰ هزار نفر که بیشتر آنها را جمعیت هندی تبار بریتانیا تشکیل می‌دهند هنگام سخنرانی آقای مودی در استادیوم حضور داشته باشند.

آقای کامرون گفته است که: "این یک فرصت برای دو کشور است که از لحاظ تاریخی، ارتباط مردمی و ارزش‌های مشترک باهم پیوند خورده‌اند و ما باید با یکدیگر همکاری کنیم تا بتوانیم بر چالش‌های بسیار بزرگی که در عصر حاضر با آن مواجه هستیم، غلبه کنیم"

نخست وزیر بریتانیا در یک کنفرانس مشتر با آقای مودی گفت که دو کشور قرار دادهایی به ارزش تقریبی ۱۵ میلیارد دلار به امضا می‌رسانند.

نخست وزیر هند نیز در صفحه توییتر خود نوشته است هدف از سفرش به بریتانیا تقویت همکاری میان دو کشور است که به لحاظ تاریخی "دوستان قدیمی" محسوب می‌شوند.

کریستین فریزر، خبرنگار بی‌بی‌سی، می‌گوید اقتصاد رو به رشد هند عامل مهمی برای شتاب بخشیدن به صنعت و تجارت بریتانیا شمرده می‌شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption نارندرا مودی و دیوید کامرون در همایش گروه کشورهای موسوم به "جی بیست"

رودرا چادوری، استاد مطالعات امنیت و استراتژیک آسیای جنوبی در کنیگز کالج لندن، می‌گوید که سفر نخست وزیر هند به بریتانیا از دیدگاه آقای کامرون دارای اهمیت شخصی است.

به گفته او هدف اصلی مقامات ارشد بریتانیا که در تدارکات این سفر دست داشته‌اند این است که رهبر هند را متقاعد کنند بریتانیا "دوستی است که مانند آن پیدا نمی‌شود".

آقای چادوری می‌گوید یک دیگر از اهداف سفر ایجاد رابطه‌ای صمیمانه‌تر بین این دو رهبر است، ارتباطی که تاکنون وجود نداشته است.

آقای کامرون در اقدامی نادر قرار است نخست وزیر هند را پیش از سخنرانی‌اش در استادیوم ومبلی معرفی کند و سپس صحنه را ترک کند.

به گفته آقای چادوری این اقدام فرصتی مهم برای نخست وزیر بریتانیاست تا با رای دهندگان هندی تبار خود ارتباطی مهم برقرار کند.

مطالب مرتبط