آمریکا 'جان جهادی' را در سوریه هدف گرفت

وزارت دفاع آمریکا می گوید که نیروهای این کشور در حمله با هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) یک پیکارجوی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به نام "جان جهادی" را هدف گرفته اند.

پیتر کوک سخنگوی پنتاگون در بیانیه ای گفت که "نیروهای آمریکایی در تاریخ ۱۲ نوامبر ۲۰۱۵ حمله ای هوایی در رقه سوریه انجام دادند که محمد اموازی معروف به جهادی جان را هدف گرفت."

یک مقام ارشد نظامی آمریکا به بی‌بی‌سی گفت که به احتمال خیلی زیاد محمد اموازی در این حمله کشته شده است. با وجود این دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا گفت که هنوز از کشته شدن محمد اموازی اطمینان ندارد.

براساس بیانیه پنتاگون "اموازی شهروند بریتانیاست و در ویدئویی هایی دیده شده که قتل استیون ساتلاف و جیمز فولی خبرنگاران آمریکایی، عبدالرحمان کاسیگ امدادگر آمریکایی، دیوید هینز و الن هنینگ امدادگران بریتانیایی، کنجی گوتو خبرنگار ژاپنی و شمار دیگری از گروگان ها را نشان می دهد."

یک منبع آگاه در وزارت دفاع آمریکا به بی بی سی گفت که حمله به یک اتومبیل "پس از ردگیری دقیق آن در طول زمان" انجام شد.

اموازی، شهروند بریتانیایی متولد کویت که گفته می‌شود هنوز به سی سالگی نرسیده، اولین بار در یکی از ویدئوهای داعش در حال بریدن سرجیمز فولی، خبرنگار آمریکایی دیده شد.

اعضای سابق داعش می گویند که "جان جهادی" دو سال و نیم پیش برای اولین بار وارد سوریه شد.

در فیلم‌های بعدی او در حال بریدن سر استیون ساتلوف، روزنامه‌نگار آمریکایی، دیوید هینز، امدادرسان بریتانیایی، آلن هنینگ، راننده تاکسی بریتانیایی و عبدالرحمان کاسیگ، امدادرسان آمریکایی دیده شده است.

_____________________

آگوست ۲۰۰۹: به همراه دو نفر از دوستانش به تانزانیا سفر کرد، اما پلیس مانع ورودش به دارالسلام شد و او را به همراه دوستانش با هواپیمایی به آمستردام فرستاد. وی پس از بازجویی به بریتانیا بر می‌گردد.

سپتامبر ۲۰۰۹: بریتانیا را برای کار کردن به مقصد کویت ترک کرد.

مه /ژوئن ۲۰۱۰: محمد اموازی برای یک دیدار ۸ روزه به بریتانیا بازگشت.

ژوئیه ۲۰۱۰: در فرودگاه هیترو ماموران مانع از بازگشت او به کویت شدند. به او گفته شد که به دلیل پایان یافتن مهلت ویزایش نمی‌تواند به کویت سفر کند.

سال ۲۰۱۳: محمد اموازی، اسمش را به محمد العیان تغییر داد و بار دیگر تلاش کرد به کویت سفر کند، اما مانع از سفرش شدند و او را مورد بازجویی قرار دادند. سه روز بعد او از بریتانیا خارج شد. پلیس بعدا به خانواده‌اش اطلاع داد که او به سوریه سفر کرده است.

* منبع: "کیج"

________________________