حکم جلب بین‌المللی برای مظنون فراری حملات پاریس

پلیس فرانسه می گوید در تعقیب فردی است که احتمالا یکی از مهاجمان حملات پاریس بوده است.

حکم جلب بین‌المللی برای دستگیری این مظنون صادر شده و پلیس عکس و مشخصات این فرد را منتشر کرده است.

این مظنون "عبدسلام صلاح" نام دارد، ۲۶ ساله و متولد بروکسل است.

در اطلاعیه پلیس به مردم هشدار داده شده که او فردی خطرناک است و از مردم خواسته شده در صورت شناسایی او "خود وارد عمل نشوند."

گفته می‌شود او یکی از سه برادری است که در برنامه‌ریزی و اجرای حملات پاریس دست داشته‌اند. یکی از این سه نفر در حمله به سالن کنسرت باتاکلان پاریس کشته شد و دیگری در بلژیک دستگیر شده است.

گزارش ها حاکیست که او قبلا به عنوان کسی که یکی از اتومبیل های به کار گرفته شده در حمله را اجاره کرده بود شناسایی شده است. شناسایی او پس از آن بود که عبدسلام صلاح و دو نفر دیگر صبح شنبه در نزدیکی مرز بلژیک توسط پلیس متوقف شدند، اما پس از بررسی کارت شناسایی ظاهرا به آنها اجازه ادامه مسیر داده شد؛ ظاهرا به این دلیل که رابطه آنها با حملات در آن لحظه مورد سوءظن نبود.

این اتومبیل ظاهرا همان فولکس واگن پولو است که در مقابل تالار کنسرت باتاکلان - جایی که ۸۹ نفر به قتل رسیدند - پیدا شد.

پیشتر پلیس فرانسه گفته بود دومین خودرویی را که برای حملات مهاجمان حملات مرگبار پاریس از آن استفاده شده، پیدا کرده است.

توضیح تصویر،

برج ایفل و دیگر مراکز توریستی پاریس همچنان تعطیل هستند

این خودرو یک سیات مشکی است که در مونتروی در حومه شرقی پاریس رها شده بود و بنا برگزارش‌ها در داخل آن اسلحه کلاشنیکف پیدا شده است. این همان جایی بود که مهاجمان به روی مردم در میکده ها و رستوران ها آتش گشودند.

به گفته خبرنگاران پیدا شدن اسلحه رها شده در این خودرو به معنای آن است که احتمالا همه مهاجمان کشته نشده‌اند و فرد یا افرادی از آنها فرار کرده‌اند.

هر دو اتومبیل در بلژیک اجاره شده بود.

هم‌زمان مقام‌های امنیتی بلژیک اعلام کرده‌اند که تا کنون هفت نفر را در ارتباط با حملات مرگبار جمعه شب (۱۳ نوامبر) در پاریس دستگیر کرده‌اند.

جمعه شب در یک رشته حملات مرگبار، تعدادی مهاجم مسلح به کلاشنیکف و کمربند انتحاری به چند مکان عمومی در پاریس حمله کردند و ۱۲۹ نفر را کشتند. هفت مهاجم این حملات هم کشته شدند.

همه سرنخ‌ها به بروکسل ختم می‌شوند

توضیح تصویر،

مراسم یادبود قربانیان در پاریس برگزار شد

بر اساس اطلاعیه‌ای که دادستانی فرانسه منتشر کرده، حداقل سه نفر از کسانی که در حملات پاریس نقش داشتند ملیت فرانسوی داشتند و دو نفر از آنها در بروکسل پایتخت بلژیک زندگی می‌کردند.

یکی از آن دوجوان بیست ساله‌ای بود که خود را در نزدیکی ورزشگاه منفجر کرد و دیگری مرد سی ساله‌ای که خود را در بلوار ولتر منفجر کرد.

دولت فرانسه پیش از این از شناسایی یکی از این سه نفر خبر داده و نام او را عمر اسماعیل مصطفی، شهروند فرانسوی الجزایری‌تبار اعلام کرده بود.

دادستانی فرانسه می‌گوید که این فرد ساکن حومه پاریس و یک مجرم سابقه‌دار بوده که به عنوان یک اسلام‌گرای تندرو پرونده داشته است.

پلیس شش نفر از اعضای خانواده عمر اسماعیل مصطفی را دستگیر کرده و در حال بازجویی از آنها است.

به این ترتیب از مجموع آنچه درباره مهاجمان روشن شده به نظر می‌رسد این حملات را یک تیم کماندویی سازمان یافته و تعلیم دیده بین‌المللی انجام داده است.

شبکه حمایتی این تیم از خاورمیانه تا حومه بروکسل گسترش داشته و جزیره یونانی لیروس، شهر شارتر فرانسه و احتمالا آلمان هم را شامل می‌شده است.

این گستردگی بین‌المللی برنار کازنوو وزیر کشور فرانسه را بر آن داشت تا از اتحادیه اروپا برای بررسی اقدامات امنیتی تازه، در خواست نشست اضطراری کند.

از سوی دیگر روز یکشنبه جمعیت حاضر در "پلاس دو لا رپوبلیک" از میادین اصلی شهر پاریس، که برای گرامیداشت یاد قربانیان جمع شده بودند برای لحظاتی وحشتزده شد.

جمعیت با شنیدن صدایی شبیه گلوله شروع به فرار کرد اما پلیس بعدا گفت که مردم احتمالا صدای ترقه را با رگبار اشتباه گرفته اند.

فرانسه درحال برگزاری سه روز مراسم عزای عمومی است.

تدابیر امنیتی

مانوئل والس، نخست‌وزیر فرانسه گفته است که بین بیست تا سی نفر از قربانیان حملات جمعه شب هنوز شناسایی نشده‌اند.

آقای والس صبح امروز یکشنبه ۱۵ نوامبر در مرکزی که به بازماندگان حملات اختصاص داده شده، گفت خانواده‌هایی هستند که این حملات نابودشان کرده و هیچ تسلایی، مرهم درد و رنج آنها نیست.

تدابیر امنیتی شدید در مرزهای فرانسه همچنان برقرار است و سه هزار نیروی ارتش در نقاط مختلف پایتخت مستقر شده‌اند.

موزه‌ها، گالری‌ها و دیگر جاذبه‌های توریستی شهر از جمله برج ایفل تا اطلاع ثانوی تعطیل شده‌ بودند اما بر اساس اعلام وزارت فرهنگ فرانسه، موزه‌ها و دیگر مراکز فرهنگی پاریس فردا از ساعت یک بعدازظهر به وقت محلی بازگشایی خواهند شد.

سینماها پس از یک روز تعطیلی از امروز شروع به کار کرده‌اند، مدارس، اماکن ورزشی، پارک‌ها و بازارها هم فردا بازگشایی خواهند شد اما ممنوعیت تظاهرات و تجمعات برقرار خواهد ماند.