مقام دولتی نیجریه 'دو میلیارد دلار بودجه جنگ با بوکو حرام را اختلاس کرد'

حق نشر عکس AP
Image caption داسوکی گفته است که در زمان او توانایی ارتش افزایش یافت

محمد بوهاری، رئیس جمهوری نیجریه، دستور بازداشت مشاور امنیتی ملی سابق را به اتهام اختلاس بودجه مبارزه با اسلامگرایان بوکو حرام صادر کرده است.

سامبو داسوکی متهم است که با تدوین قراردادهای موهوم برای خرید دوازده فروند هلی کوپتر، چهار فروند جت جنگنده و مهمات برای جنگ با شبه نظامیان بوکو حرام، دو میلیارد دلار بودجه دولتی را به نفع خود برداشته است.

تجهیزات نظامی مورد نظر هرگز تحویل نشد.

آقای داسوکی که مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری سابق نیجریه بود، اتهامات وارده را تکذیب کرده و گفته است که در زمان خدمت او، توانایی ارتش در مقابله با اسلامگرایان افزایش یافت.

خبر اتهام علیه این مقام دولتی سابق هفته گذشته انتشار یافت و از آن زمان او در بازداشت خانگی به سر برده است.

گروه اسلامگرای بوکو حرام هدف استقرار حکومت اسلامی و اجرای قوانین شریعت در نیجریه را دنبال می‌کند و به عملیات مسلحانه برای دستیابی به این هدف روی آورده است.

این گروه که به ویژه با فرهنگ و نمادهای تمدن غربی خصومت می‌ورزد و آنها را مغایر اعتقادات دینی خود می‌داند، تحت عنوان اجرای قوانین اسلامی به اقدامات خشونت آمیز مبادرت می‌کند.

جمعیت نیجریه از اقوام مختلف با ادیان گوناگون تشکیل یافته است. مسیحیان بیش از نیمی از جمعیت و مسلمانان بیش از ۴۰ درصد از جمعیت را تشکیل می‌دهند و بقیه مردم پیرو ادیان و مذاهب دیگر هستند.