داعش تصویری از بمب ادعایی در انفجار هواپیمای روسی منتشر کرد

حق نشر عکس AP
Image caption روز شنبه ۳۱ اکتبر، یک ایرباس ۳۲۱ متعلق به شرکتی روسی که از مبدا شرم الشیخ در مصر، به سوی سن پترزبورگ در روسیه می‌رفت، در شبه جزیر سینا سقوط کرد

هواداران گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) تصویری منتشر کرده‌اند که مدعی هستند بمبی را نشان می‌دهد که برای ساقط کردن هواپیمای روسی در مصر استفاده شده است.

در تازه‌ترین شماره مجله اینترنتی انگلیسی زبان داعش تصویری منتشر شده و گفته شده است که در آن اجزای بمب به کار رفته برای ساقط کردن هواپیمای روسی دیده می‌شود.

در این تصویر چاشنی انفجاری و یک قوطی نوشابه دیده می‌شود که گفته شده مواد انفجاری در آن جاسازی شده بودند. این نشریه در اینباره هیج توضیحی منتشر نکرده است. متخصصین امنیتی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که مشخص نیست که این شئی چگونه عمل می‌کند.

این متخصصین امنیتی افزوده‌اند که کلید روشن و خاموش منتشر شده در این عکس می‌تواند وسیله‌ای باشد که توسط فردی در داخل هواپیما مورد استفاده قرار گرفته است،که این نکته بدین معنی است که شخصی انتحاری در داخل هواپیما بوده است.

حق نشر عکس Social Media

این نشریه ادعا کرده است که نیروهای آنها توانسته‌اند تا با دور زدن سیستم امنیتی در فرودگاه شرم‌الشیخ، این شئی را به داخل هواپیما ببرند.

روز شنبه ۳۱ اکتبر، یک ایرباس ۳۲۱ متعلق به شرکتی روسی که از مبدا شرم الشیخ در مصر، به سوی سن پترزبورگ در روسیه می‌رفت، در شبه جزیر سینا سقوط کرد. همه ۲۲۴ سرنشین و خدمه این هواپیما کشته شدند.

داعش پس از سقوط این هواپیما اعلام کرد که این گروه مسئول سقوط هواپیما بوده است، اما این ادعا با تردید مقام‌های روسی و مصری مواجه شد.

پس از چند روز مقام‌های بریتانیایی و آمریکایی گفتند اطلاعاتی وجود دارد که احتمال بمبگذاری در هواپیما را تقویت می‌کند. چند کشور، از جمله روسیه، پروازهای خود به مصر را به تعلیق در آوردند.

روسیه دیروز اعلام کرد که سقوط ایرباس ۳۲۱ نتیجه "اقدامات تروریستی" بوده است.

ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در همین رابطه گفت که کشورش، افراد مسئول این حمله را "خواهد یافت و آنها را به مجازات خواهد رساند." او گفت که روسیه حملات خود در سوریه را تشدید خواهد کرد.

مطالب مرتبط