قطعنامه 'ضد داعش' فرانسه در شورای امنیت تصویب شد

حق نشر عکس AP
Image caption قطعنامه 'ضد داعش' یک هفته پس از حملات پاریس در شورای امنیت تصویب شد

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه با صدور قطعنامه‌ای به کشورهای عضو این سازمان اجازه داد "همه تدابیر لازم" برای مبارزه با گروه موسوم به دولت اسلامی را در پیش بگیرند.

این قطعنامه یک هفته پس از حملات پاریس و با رای قاطع اعضای این شورا تصویب شد.

فرانسه پیش‌نویس این قطعنامه را تهیه کرده بود که از دولت‌های عضو سازمان ملل می‌خواهد "تلاش‌هایشان را برای پیشگیری و سرکوب حملات تروریستی" که از جانب گروه‌های متعهد به گروه دولت اسلامی و سایر افراطیون مرتبط با القاعده صورت می‌گیرد، با یکدیگر هماهنگ و دوچندان کنند.

فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه گفته است این قطعنامه "به بسیج ملت‌ها برای حذف داعش کمک می‌کند."

این گروه مسئولیت حملات پاریس را که هفته گذشته در جریان آن ۱۳۰ نفر کشته شدند به عهده گرفته است.

لورن فابیوس، وزیر خارجه فرانسه نیز گفته است کشورها باید با یکدگیر متحد شوند تا "چه از راه اقدام نظامی یا جستجو برای راه حل سیاسی یا مقابله با تامین مالی تروریسم" این نبرد را تقویت کنند.

در این قعطنامه هیچ گونه مبنای حقوقی برای اقدام نظامی در نظر گرفته نشده است و به فصل هفتم منشور سازمان ملل که به کارگیری نیروی نظامی را تایید می‌کند، ارجاعی داده نشده است.

بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل، شورای امنیت این سازمان قدرت دارد که در هنگام تهدید صلح جهانی، به جای توصیه، به اقدام نظامی متوسل شود.

اما دیپلمات‌های فرانسوی مدعی‌اند این قطعنامه می‌تواند حمایت‌های سیاسی قابل اهمیتی را برای کارزار علیه گروه دولت اسلامی فراهم کند که از هفته گذشته و پس از حملات پاریس شدت گرفته‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس جمهوری فرانسه گفته است قطعنامه 'ضدداعش' به بسیج ملت‌ها کمک می‌کند

متیو ریکرافت نماینده بریتانیا در سازمان ملل گفته است که "این قطعنامه با قدرت، خطری را که از جانب گروه دولت اسلامی عراق و شام وجود دارد، به رسمیت شناخته است."

ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل اما تاکید کرده است که این قطعنامه فقط یک "درخواست سیاسی" است و "مبانی حقوقی مقابله دولت‌ها با تروریسم را تغییر نداده است."

پیشنهاد فرانسه پس از آن تصویب شد که روسیه متن اصلاح‌شده پیش‌نویس یک قطعنامه دیگر را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرد که از دولت‌ها می‌خواهد با موافقت دولت سوریه در این کشور با گروه دولت اسلامی بجنگند.

ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه این پیش‌نویس را رد کردند به همکاری با دولت بشار اسد موافقت نکردند.

آنها معتقدند رئیس جمهوری سوریه با توسل به خشونت باعث دامن زدن به افراط‌گرایی شده است.