روسیه: خلبان جنگنده ساقط شده روسیه 'نجات یافته و سالم' است

Image caption تصاویر ویدئویی سقوط جنگنده روسی در سوریه را نشان می دهد

روسیه می‌گوید که خلبان جنگنده روسیه که هدف نیروی هوایی ترکیه قرار گرفت، از سوی ارتش سوریه "نجات یافته" است.

به گفته روسیه این خلبان "زنده و سالم" است و به یکی از مقرهای روسیه در سوریه برده شده است.

این اظهارات مقامات روسیه اندک زمانی پس از اظهارات آلکساندر اورلوف، به رادیوی "اروپا ۱" منتشر شده است که گفت این خلبان به یک مقر روسیه برده شده است.

پیشتر یک سخنگوی ارتش روسیه گفته بود که حداقل یکی از دو خلبان هواپیمای ساقط شده آن کشور، در حالی که با چتر نجات فرود می‌آمدند، از روی زمین هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده است.

ژنرال سرگئی رودسکو، سخنگوی نظامی روسیه، همچنین گفت که یکی از دو خدمه هلیکوپتر نظامی روسیه که در جستجوی دو خلبان روس بوده، در جریان تیراندازی شورشیان سوری و فرود اضطراری هلیکوپتر، کشته شده است.

پیشتر و به دنبال ساقط شدن این هواپیمای جنگی روسیه توسط ترکیه، باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، به رجب طیب اردوغان، همتای ترک خود اطمینان خاطر داد که واشنگتن از حق ترکیه برای دفاع از تمامیت ارضی خود حمایت می‌کند.

کاخ سفید می‌گوید دو رئیس جمهور در گفتگوی تلفنی خود در مورد اهمیت تنش‌زدایی، اتفاق نظر داشتند.

همزمان سازمان ملل متحد و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، ترکیه و روسیه را به خویشتنداری و حفظ آرامش ترغیب کرده‌اند.

در همین رابطه خبرنگار بی‌بی‌سی در استانبول می‌گوید هر دو طرف تحت فشار دیپلماتیک قرار دارند تا ضمن خویشتنداری، توجه خود را به تهدید مشترک ناشی از گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) متمرکز کنند.

حق نشر عکس RIA Novosti

پیشتر ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، هشدار داده که ساقط شدن هواپمای جنگی آن کشور، پیامدهایی جدی به دنبال خواهد داشت.

رئیس جمهور روسیه ترکیه را به "خنجر زدن از پشت" به روسیه متهم کرد و گفت که سرنگون کردن هواپیمای روسی در مرز سوریه برای روابط ترکیه و روسیه عواقب جدی خواهد داشت.

ناتو در واکنش به این حادثه نشست اضطراری تشکیل داد. مقامات ناتو گفته‌اند که ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که هواپیمای روسی وارد آسمان ترکیه شده بود.

آقای پوتین دیروز سه‌شنبه ۲۴ نوامبر (۳ آذر) در دیدار با ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن گفت که هواپیمای سرنگون شده روسیه در عمق چهار کیلومتری خاک سوریه افتاده و هنگامی مورد اصابت موشک هوا به هوای جنگنده‌های ترکیه قرار گرفته که یک کیلومتر از مرز ترکیه فاصله داشته است.

گزارش لحظه به لحظه را اینجا بخوانید

جت‌های F-۱۶ ترکیه روز سه شنبه یک هواپیمای سوخوی ۲۴ روسیه را در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه سرنگون کردند. ترکیه می‌گوید که دو هواپیمای روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بودند و به هشدارهای ترکیه بی‌توجهی کردند. روسیه این ادعا را تکذیب می‌کند.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، بعد از ظهر دیروز (سه‌شنبه ۲۴ نوانبر/۳ آذر) در همین ارتباط و به درخواست ترکیه نشستی اضطراری داشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هواپیماهای سوخو-۲۴ روسیه که در لاذقیه مستقرند تاکنون صدها عملیات انجام داده اند

مطالب مرتبط