ولادیمیر پوتین: ترکیه از سرنگونی جنگنده روسی، پشیمان خواهد شد

حق نشر عکس Reuters

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه بار دیگر از ترکیه برای سرنگون کردن جنگنده روسی در نزدیکی مرز سوریه انتقاد کرده و هشدار داده است که روسیه تحریم‌های بیشتری را علیه ترکیه وضع خواهد کرد.

آقای پوتین در سخنرانی سالانه خود در پارلمان روسیه گفته است که درصدد جنگ‌طلبی نیست اما ترکیه مرتکب 'جنایت جنگی شنیعی' شده است.

رئیس‌جمهوری روسیه گفته است: "شاید تنها الله (خدا) می‌داند که چرا آنها چنین کاری کردند و ظاهرا الله اراده کرد باند حاکم در ترکیه را با محروم کردن آنها از عقل و منطق مجازات کند."

جت‌های اف شانزده ترکیه ۲۴ نوامبر، یک هواپیمای سوخوی ۲۴ روسیه را در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه سرنگون کردند. یک خلبان این جنگنده کشته شد و خلبان دوم در عملیات دوازده ساعته‌ای با حضور نیروهای یگان ویژه روسیه نجات داده شد

آقای پوتین گفته است ترکیه از انجام چنین کاری پشیمان خواهد شد.

رئیس‌جمهوری روسیه گفته است ترکیه در صورتی که خیال می‌کند این موضوع تنها با تحریم گوجه‌فرنگی (ترکیه) برطرف می‌شود، اشتباه می‌کند.

حق نشر عکس EPA

ترکیه گفته است که وزیر امور خارجه این کشور امروز در بلگراد، پایتخت صربستان با وزیر امور خارجه روسیه دیدار خواهد کرد. این اولین دیدار مقام‌های بلندپایه دو کشور از زمان سرنگونی هواپیمای روسی است.

آقای پوتین در سخنرانی خود بار دیگر ترکیه را به پناه دادن و حمایت پنهانی از داعش متهم کرده است.

ترکیه به دنبال سرنگونی هواپیمای روسی گفت هواپیمای روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده و به هشدارهای این کشور بی‌توجهی کرده بود. روسیه این ادعا را تکذیب می‌کند.

روسیه تحریم‌های گسترده‌ای را علیه ترکیه وضع کرده، از جمله واردات میوه‌، سبزیجات و سایر مواد غذایی را ممنوع کرده است.

همچنین تورهای گردشگری از روسیه به ترکیه به حالت تعلیق در آمده‌اند. تا کنون ترکیه یکی از مقاصد سفر مردم روسیه بود.

روسیه روز گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و خانواده‌اش را متهم کرد که به طور مستقیم در صادرات غیرقانونی نفت از مناطق تحت کنترل نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه مشارکت دارند اما ترکیه چنین اتهام‌هایی را رد کرده است.

احمد داووداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه ادعاهای روسیه در این مورد را مانند تبلیغات زمان شوروی سابق دانسته است.

مطالب مرتبط