رهبر نظامی سابق برمه از آنگ سان سوچی 'حمایت' می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption ژنرال سین هنوز از قدرت زیادی در نظام حاکم برمه برخوردار است

نوه تین سین، رهبر نظامی سابق میانمار (برمه)، گفته است که پدر بزرگش به آنگ سان سوچی، رهبر اصلی مخالفان به عنوان "رهبر آینده" کشور نگاه می‌کند و در یک دیدار محرمانه از او حمایت کرده است.

جزئیات این دیدار محرمانه را نوه ژنرال سین، که به عنوان میانجی بین این دو فعال بوده منتشر کرده است. گفته شده که این ملاقات روز جمعه (۴ نوامبر/۱۳ آذر) صورت گرفته است.

او در صفحه فیسبوک خود نوشت که این دیدار حدود دو ساعت و نیم طول کشید.

وی به نقل از پدر بزرگش گفته که "یک حقیقت است که او (سوچی) رهبر آینده کشور خواهد شد" و "من از او حمایت کامل می‌کنم."

حزب اتحاد ملی برای دموکراسی (آن دی ال) تحت رهبری‌ خانم سوچی در انتخابات اخیر این کشور با پیروزی بزرگی حدود ۸۰درصد از کرسی‌های مجلس را به دست آورد.

این اولین انتخابات میانمار طی بیست و پنج سال گذشته است که آزاد و منصفانه توصیف شده و نه تنها احزاب داخلی، بلکه ناظران خارجی هم که برای نظارت بر اجرای انتخابات به این کشور دعوت شده بودند، گفتند که نحوه مشارکت نامزدها، روند مبارزات انتخاباتی و سرانجام، رای‌گیری آزاد و در حد قابل قبول، منصفانه بوده است.

مشخص نیست که این اظهارات رهبر نظامی سابق میانمار به نوعی تعهد رهبران نظامی برای تغییر تبصره‌ای در یکی از اصول قانون اساسی کشور است که مانع از به ریاست جمهوری رسیدن خانم سوچی است یا خیر.

قانون اساسی کنونی انتخاب اشخاصی را که خویشاوندان درجه یک آنان دارای تابعیت خارجی هستند از تصدی سمت ریاست جمهوری منع کرده است. همسر فقید خانم سوچی دارای تابعیت بریتانیایی بود و پسرانش نیز تابعیت همین کشور را دارند.

با توجه به پیروزی پارلمانی حزب خانم سوچی و این بخش از قانون اساسی، وی گفته است که حزب اتحاد ملی برای دموکراسی به عنوان حزب حاکم، فردی را برای انتخاب به سمت ریاست جمهوری معرفی خواهد کرد و این شخص لزوما تابع سیاست‌های حزبی خواهد بود.

نظام سیاسی میانمار "جمهوری پارلمانی" توصیف شده و رئیس جمهوری میانمار رئیس کشور و هم رئیس دولت است و به طور غیرمستقیم با رای پارلمان به این سمت انتخاب می‌شود. طبق قانون اساسی سال ۲۰۰۸ که توسط نظامیان حاکم بر این کشور تدوین شد، نامزدهای ریاست جمهوری توسط هیاتی متشکل از برگزیدگان نمایندگان ولایات در پارلمان، برگزیدگان نمایندگان شهرها در پارلمان و نظامیان تعیین و برای اخذ رای به پارلمان معرفی می‌شوند.