هیلاری کلینتون: ترامپ دیگر خنده‌‌دار نیست

حق نشر عکس re
Image caption کلینتون اظهارات ترامپ را خوراک تبلیغاتی برای اسلامگرایان افراطی دانسته است

هیلاری کلینتون، داوطلب نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب دموکرات، اظهارات دونالد ترامپ، داوطلب نامزدی از حزب جمهوریخواه در مورد رفتار با مسلمانان را نکوهش کرده است.

خانم کلینتون در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی آمریکا، گفت که سخنان آقای ترامپدر مورد جلوگیری از ورود مسلمانان به ایالات متحده نادرست و خطرناک است.

هیلاری کلینتون در پاسخ به سئوالی در مورد اظهارات دونالد ترامپ گفت: "فکر می‌کنم برای چندین هفته، شما و همه کسان دیگر [با انتشار اظهارات ترامپ] باعث خنده و تفریح مردم می‌شدید اما حالا او واقعا پا را از حد فراتر گذاشته و چیزهایی که حالا می‌گوید نه فقط شرم‌آور و اشتباه، بلکه خطرناک است."

خانم کلینتون خطاب به مصاحبه کننده گفت: "می دانید، باید بگویم که دیگر به نظرم او خنده دار نیست."

خانم کلینتون، که برخی ناظران از او به عنوان داوطلب پیشتاز برای کسب نامزدی حزب دموکرات نام می‌برند، گفت که اظهارنظرهای دونالد ترامپ به توانایی ایالات متحده برای مبارزه با گروه دولت اسلامی (داعش) آسیب می‌زند و خوراک تبلیغاتی لازم را در اختیار این گروه قرار می‌دهد تا به جذب نیرو مبادرت ورزد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کلینتون گفته است ترامپ دیگر خنده دار نیست

وی گفت که جدیدترین خواست آقای در این مورد که "مسلمانان را به کشورمان راه ندهیم" بهترین کمک را به تروریست‌ها می‌کند و افزود: "این را بدون فکر نمی‌گویم، واقعا همینطور است. او مواد تبلیغاتی بزرگی را به آنان هدیه می‌کند تا بتوانند افراد بیشتری را از اروپا و آمریکا به سوی خودشان بکشانند و از آنجا که این سخنان از حد و مرز معقول گذشته، لازم است همه، به خصوص سایر جمهوریخواهان، در برابر او بایستند و بگویند: دیگر کافی است، پا را از گلیم خودت فراتر گذاشته‌ای."

خانم کلینتون پیشتر سخنان دونالد ترامپ را نکوهش کرده اما همزمان، سایر داوطلبان نامزدی از حزب جمهوریخواه را هم به تندروی متهم ساخته بود. وی در یک سخنرانی انتخاباتی در نیوهمپشایر گفته بود: "بعضی از رقبای جمهوریخواه ترامپ گفته‌اند که سخنان اخیر او بیش از حد افراطی است، اما واقعیت این است که بسیاری از آنها هم در مورد مسلمانان اظهارنظرهای تندی کرده‌اند و هرچند ممکن است لحن آنان در مقایسه با ترامپ ملایم‌تر بوده باشد، اما نظراتشان واقعا انقدرها هم متفاوت نبوده است."

درپی سخنان اخیر آقای ترامپ، بسیاری از سیاستمداران جمهوریخواه آمریکا به انتقاد از او پرداختندو چنین نظراتی را تقبیح کردند.

در عین حال، برخی رسانه‌های خبری گفته‌اند که لفاظی‌های ترامپ توانسته نظر بعضی از طرفداران حزب جمهوریخواه را به خود جلب کند و بسیاری از آنان معتقدند که منع ورود مسلمانان به آمریکا به جلوگیری از ورود افراطگرایان کمک می‌کند و تهدیدهای امنیتی را کاهش می‌دهد. همچنین، بعضی از نظرسنجی‌ها نشان داده که شماری از جمهوریخواهان معتقدند که ترامپ بیش از هر نامزد دیگر این حزب می‌تواند با "تهدیدات تروریستی" اسلامگرایان افراطی مقابله کند.

مطالب مرتبط