بیست و پنج سودانی به خاطر نفی سنت پیغمبر اسلام با خطر اعدام مواجه‌اند

حق نشر عکس AFP
Image caption متهمان معتقدند که فقط قرآن منشاء مشروع برای استخراج احکام اسلامی است

در سودان، بیست و پنج مرد مسلمان به دلیل عدم اعتقاد به سنت با خطر مرگ مواجه هستند.

این افراد متهم به عضویت در گروهی هستند که قرآن را تنها منبع مشروع برای اعتقادات و رفتار مسلمانان می‌داند و استفاده از سنت پیغمبر اسلام برای این منظور را رد می کند.

فقهای مسلمان در کنار قرآن، به سنت، یا گفتار و کردار پیغمبر برای استخراج احکام شرعی استناد می‌کنند و در فقه شیعه، علاوه بر این، "تقریر و فعل" امامان نیز به عنوان منشاء احکام اعتبار دارد.

قاضی دادگاه رسیدگی به این پرونده گفت که اتهام این افراد "داشتن عقایدی مغایر اعتقادات اسلامی و ابراز عمومی و علنی این عقاید است." وی چنین عملی را مغایر ماده ۱۲۶ قانون مجازات کیفری در سودان عنوان کرد و گفت که آنان با همین اتهام محاکمه خواهند شد.

ماده ۱۲۶ قانون مجازات کیفری سودان به موضوع ارتداد یا خروج از دین ارتباط دارد و طبق قانون شریعت که از سال ۱۹۸۳ در سودان مورد استفاده است، مجازات این بیست و پنج نفر در صورت اثبات اتهام، اعدام خواهد بود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بشیر (چپ) و کییر، روسای جمهوری شمال و جنوب - اجرای قوانین شرعی یکی از عوامل تشدید اختلاف داخلی و تجزیه سودان بوده است

پیشتر، بیست و هفت نفر در ارتباط با این پرونده بازداشت شده بودند اما در جریان تحقیقات اولیه، دو نفر از آنان بیگناه تلقی شدند و پیگرد قانونی علیه آنان متوقف شد.

وکیل مدافع متهمان اتهام ارتداد علیه موکلان خود را مردود دانسته و گفته است که آنان بهیچوجه از اسلام خارج نشده‌اند و به این دین پایبند هستند. وی گفته است که بازداشت شدگان صرفا از حق آزادی عقیده و برگزاری مراسم دینی استفاده می‌کردند و این حق در قانون اساسی سودان به رسمیت شناخته شده است.

تصویب و اجرای قوانین شرعی اسلام یکی از عوامل تشدید کننده اختلاف و جنگ داخلی خونین بین بخش شمالی، با اکثریت مسلمان، و بخش جنوبی، با اکثریت مسیحی و پیروان ادیان بومی بود که به تجزیه این کشور در سال ۲۰۱۱ انجامید. در آن سال، کشور سودان به دو بخش جمهوری سودان و سودان جنوبی تقسیم شد.