کلینتون: اسلحه به دست مردم دادن راه مبارزه با تروریسم نیست

حق نشر عکس Getty
Image caption مناظره آخر دموکرات‌ها در سال ۲۰۱۵ با عذرخواهی برنی ساندرز از هیلاری کلینتون آغاز شد

هیلاری کلینتون، داوطلب کاندیداتوری حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در آمریکا می‌گوید باید برای قانون خرید و حمل سلاح در کشورش فکری جدی کرد.

خانم کلینتون که روز شنبه (۱۹ دسامبر) در جریان آخرین مناظره انتخاباتی دموکرات‌ها در سال ۲۰۱۵ با دو رقیب خود برنی ساندرز و مارتین اومالی از مواضع انتخاباتی خود سخن می‌گفت همچنین با حمله به دونالد ترامپ، داوطلب پیشتاز حزب جمهوری‌خواه، نظرات او را در واکنش به کشتار سن‌برناردینو و مسلمانان بسان 'دمیدن در آتش افراطگرایی' دانست.

خانم کلینتون تاکید کرد بر خلاف جهموری‌خواهان او مسلح کردن همه مردم را راه مقابله با تروریسم نمی‌داند.

سه داوطلب نامزدی حزب دموکرات امشب بخش مهمی از نظرات خود را متوجه سیاست خارجی کاخ سفید کردند.

هیلاری کلینتون که سکان‌داری وزارت خارجه آمریکا را هم در سابقه خود دارد با اشاره به سوریه و عراق، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را مسبب اصلی شکل‌گیری این بحران دانست و گفت او نباید در آینده سوریه جایی داشته باشد.

اما برنی ساندرز، رقیب اصلی خانم کلینتون، معتقد بود که این بشار اسد نیست که برای آمریکا تهدید محسوب می‌شود بلکه گروه موسوم به دولت اسلامی است و نابودی داعش باید هدف اصلی کاخ‌سفید قرار گیرد.

آقای ساندرز همچنین با انتقاد از قطر گفت شاید بهتر باشد این کشور به جای اختصاص ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه برای برپایی جام جهانی به فکر برخورد با داعش باشد که در یک قدمی آنها حضور دارد.

عذرخواهی از کلینتون

مناظره آخر دموکرات‌ها در سال ۲۰۱۵ با عذرخواهی برنی ساندرز از هیلاری کلینتون آغاز شد.

آقای ساندرز و ستاد انتخاباتی‌اش در روزهای اخیر متهم شده بودند که با هک کردن کامپیوترهای ستاد خانم کلینتون به اطلاعات هواداران او دسترسی پیدا کرده‌اند.

اقدامی که آقای ساندرز امشب علنا بابت آن عذرخواهی کرد. او همچنین از هواداران خودش هم بابت این واقعه عذرخواست و گفت با "خاطی" برخورد شده و از ستاد انتخاباتی او اخراج شده است.

رای‌گیری مقدماتی برای انتخاب نامزد حزب دموکرات در ماه فوریه (دو ماه دیگر) برگزار می‌شود.

خانم کلینتون هم اکنون با اختلاف چشمگیر از دو رقیب خود پیش است و بسیاری او را از هم اکنون کاندیدای اصلی برای جانشینی باراک اوباما در کاخ سفید می‌دانند.

مطالب مرتبط