بارسیک، گربه‌ای که نزدیک بود شهردار شود

حق نشر عکس
Image caption تصویری از بارسیک پشت لپ‌تاپ، که سازمان‌دهندگان کمپین انتخاباتی‌اش منتشر کرده‌اند

ساکنان شهر بارنائول در سیبری که از رسوایی‌های پیاپی و فساد مسئولان به تنگ آمده بودند، گربه‌ای به نام بارسیک را به عنوان نامزد انتخابات شهرداری معرفی کردند – البته در یک نظرسنجی غیررسمی اینترنتی.

بارسیک ۱۸ ماهه با فاصله از رقبای دوپایش در نظرسنجی اول شد، با حدود ۹۰ درصد از ۵۴۰۰ رأی ثبت شده. شعار انتخاباتی‌اش این بود: "فقط موش‌ها به بارسیک رأی نمی‌دهند."

و البته همه به او رأی دادند. اما طبعا چون نامش رسما به‌عنوان نامزد انتخابات ثبت نشده بود، نتوانست شهردار شود.

نکته جالب اما این است که بارسیک اولین یا تنها حیوان سیاسی نیست. پیش از او هم بوده‌اند جانورانی که حمایت رأی‌دهندگان دوپا را جلب کرده‌اند. بعضی حتی موفق هم شده‌اند.

لیمبربات مک‌کابینز

حق نشر عکس Limberbutt McCubbins
Image caption پوستر تبلیغاتی لیمبربات مک‌کابینز، با شعار "دیگه وقتشه"

این نام قلمبه‌سلمبه مربوط به گربه‌ای است اهل ایالت کنتاکی، که می‌خواهد نامزد حزب دموکرات آمریکا برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ بشود.

متأسفانه نظرسنجی قابل‌اعتمادی انجام نشده که مشخص کند اختلاف لیمبربات با هیلاری کلینتون و برنی ساندرز، دو امید اصلی نامزدی حزب دموکرات، چقدر است.

در وبسایت کمپین انتخاباتی لیمبربات آمده که او "قلبی مهربان دارد و با تمام وجود به آمریکا وفادار است". در عرصه سیاست هم از نظام درمانی ارزان برای همه انسان‌ها و گربه‌ها حمایت می‌کند، همچنین از گسترش سفرهای فضایی – به‌ویژه برای گربه‌ها.

سگی به نام سوسیس

سوسیس – نه سوسیس، سگی به نام سوسیس – بین فرانسوی‌ها معروف است. او سگ سرژ سکوتو، نویسنده رمان‌های جنایی، است که در کتاب‌های صاحبش حضور دارد.

حق نشر عکس Getty
Image caption تصویری از یک سگ شبیه سوسیس که به جای مرحوم سوسیس جلوی دوربین ایستاده

فعالیت سیاسی سوسیس به سال ۱۹۹۸ برمی‌گردد، زمانی که مردم به نشانه اعتراض او را نامزد انتخابات شهرداری مارسی کردند.

شعار انتخاباتی‌اش این بود: "جامعه انسانی، نه زندگی سگی". با همین شعار حدود ۴/۵ درصد آراء را کسب کرد. سال ۲۰۰۲ یک بار دیگر نامزد انتخابات شد، این بار برای ریاست‌‌جمهوری فرانسه – اما نهایتا به ژاک شیراک باخت.

سوسیس سال ۲۰۱۴ در شانزده سالگی مرد. آن‌قدر محبوب بود که یک پارک مارسی را به نامش کردند.

خوکی به نام گیگلز

انتخاباتی را تصور کنید که پاک‌دست‌ترین نامزدش یک خوک باشد. نمی‌شود، نه؟ چرا می‌شود. یعنی ماه پیش شد: در شهر فلینت ایالت میشیگان آمریکا.

حق نشر عکس Giggles the Pig
Image caption گیگلز در خودروی روباز انتخاباتی‌اش

در فهرست نامزدهای انتخابات شهرداری فلینت، به جز گیگلز نام دو فرد سابقه‌دار هم به چشم می‌خورد – یکی‌شان به جرم قتل ۱۹ سال حبس کشیده بود.

گیگلز برای مقابله با این نامزدها وارد میدان شده بود. مایکل اوینگ، وکیل گیگلز، هنگام اعلام نامزدی او برای انتخابات گفت: "به نظر من اگر صورت خوشی ندارد یک قاتل را شهردار شهرمان کنیم."

البته گیگلز پیش از روز رأی‌گیری کنار کشید. اما قاتل مربوطه هم رأی نیاورد.

میمونی به نام هنگس

حق نشر عکس PA
Image caption هنگس نماد باشگاه فوتبال هارتلیپول انگلستان است

پیش از هرچیز لازم است برای آن‌ها که از عکس ملتفت نشده‌اند بگوییم که هنگس در واقع آدمی است در لباس میمون – نامش هم استیورات دروموند است.

هنگس در اصل نماد بخت‌آور باشگاه فوتبال هارتلیپول در شمال شرقی انگلستان است. سال ۲۰۰۲ بود که به‌عنوان نامزد شهرداری این شهر معرفی شد. ماجرا اول شوخی بود اما بعد جدی شد.

اما چرا میمون؟ به خاطر یک داستانی قدیمی که می‌گوید یک کشتی فرانسوی در دوره جنگ های ناپلئونی نزدیک بندر هارتلیپول به گل نشست. ماهی‌گیرهای محلی توی آب نزدیک کشتی یک میمون پیدا کردند و به گمان این‌که جاسوس فرانسوی‌هاست دارش زدند.

هنگس به رغم محبوبیت‌اش در فوتبال هنوز به پست سیاسی نرسیده، ولی آقای دروموند – خودش، با همین نام، نه در لباس میمون – تا حالا در دو انتخابات پیروز شده.