نماینده مخالف ممنوعیت مشروبات الکلی در جلسه پارلمان کویت درگذشت

حق نشر عکس kna.kw
Image caption نبیل الفضل با ممنوعیت قانونی مشروبات الکلی مخالف بود و آن را عامل گسترش اعتیاد به مواد مخدر می‌دانست

نبیل الفضل، یکی از نمایندگان پارلمان کویت که به داشتن عقاید "لیبرالی" شهرت داشت هنگام حضور در جلسه مجلس درگذشته است.

تصاویر ویدیوئی که روز سه شنبه، ١ دی (٢٢ دسامبر) در شبکه‌های اجتماعی پخش شده این نماینده شصت و پنجساله پارلمان را نشان می‌دهد که در حین مذاکرات مجلس، بیهوش می‌شود و از روی صندلی خود پائین می‌افتد و نمایندگان اطراف او جمع می‌شوند.

دکتر علی العبیدی، وزیر بهداری کویت که در جلسه حضور دارد کوشید تا رسیدن گروه امداد پزشکی به او کمک کند اما ظاهرا هنگام رسیدن ماموران امداد، بیمار درگذشته بود.

نبیل الفضل که روزنامه‌نگار هم بود، مطالبی در ستون خود در روزنامه الوطن می‌نوشت که شامل انتقاد از مواضع نمایندگان محافظه‌کار مجلس، حمایت از آزادی‌های فردی و اجتماعی و محکومیت تشکل‌های اسلامی و اسلامگرایان بود.

در پی انفجارهای مرگبار کویت در تابستان سال جاری که گروه‌های اسلامگرا مسئول آن معرفی شدند، نبیل الفضل هشدار داد که کسانی در کویت با این تصور که به وظیفه دینی خود عمل می‌کنند، پول در اختیار گروه‌های اسلامی در داخل و خارج قرار می‌دهند و این اقدام را خطرناک توصیف کرد. او با تمامی احزاب و گروه‌های سیاسی اسلامگر از جمله تشکل‌های موسوم به "میانه‌رو" مخالف بود و قدرت‌گیری آنها را زمینه ساز افراطگرایی، سلب آزادی مردم و خشونت می‌دانست.

این نماینده پارلمان کویت معتقد بود که قوانین سختگیرانه‌ای که با اتکا به احکام دین تصویب شده باید لغو شود. او در سخنانی در پارلمان کویت، قانون منع فروش مشروبات الکلی در این کشور را به شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت که مصرف اینگونه مشروبات "بخشی از میراث" مردم کویت است و "فاسد" خواندن مشروب خواران به منزله توهین به اجداد مردم کویت است. او همچنین معتقد بود که آزاد نبودن مشروبات الکلی باعث گسترش اعتیاد به مواد مخدر شده و تاکید داشت که در کشورهایی که مصرف الکل ممنوع است، فساد و فحشا کمتر از سایر کشورها نیست.

او همچنین تهدید کرده بود که اگر پارلمان کویت قانون "منع برهنگی" برای محدود کردن پوشش زنان را تصویب کند، از نمایندگی مجلس استعفا خواهد داد. این قانون از جمله شامل نحوه پوشش زنان در استخرهای شنا بود و نبیل الفضل گفته بود که تصویب آن اقدامی واپسگرایانه برای این کشور محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط