نمایش هفت فیلم ایرانی در شهر دوشنبه

هفته فیلمهای ایرانی در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، با نمایش فیلمی از مجید مجیدی، کارگردان ایرانی، با نام "آواز گنجشکها" آغاز و با استقبال گرم تماشاچیان روبرو شد.

در این جشنواره که به ابتکار اتحادیه سینماگران تاجیکستان و رایزنی فرهنگی ایران از ۲۱ تا ۲۷ دسامبر برگزار می شود، روزی یک فیلم دو بار به دوستداران سینما نمایش داده خواهد شد.

برای نمایش در این جشنواره، در کنار فیلم آقای مجیدی دو فیلم از رضا میرکریمی و چهار فیلم از مازیار میری، منوچهر هادی، علی وزیریان و مهشید افشارزاده انتخاب شده که برای بار اول در تاجیکستان به نمایش درمی آیند.

Image caption آقای حقداد گفت یکی از اهداف این است که تماشاچی تاجیک را آگاه کنیم که امروز چه فیلمهایی در ایران ساخته می شوند

به گفته صفر حقداد، یک مسئول اتحادیه سینماگران تاجیکستان، در این مراسم فیلمهای ساخته نسل دوم و سوم فیلم سازان ایرانی به نمایش درمی آیند. هرچند برخی از کارگردانهای ایرانی برای شرکت در این رویداد فرهنگی به دوشنبه دعوت شده بودند، ولی هیچ نفری از آنها به دلایل مختلف در این جشنواره حضور ندارند.

آقای حقداد به بی بی سی گفت: "یکی از اهداف ما این است که تماشاچی تاجیک را آگاه کنیم که امروز چه فیلمهایی در ایران ساخته می شوند. اکثر فیلمهای ایرانی فیلهایی درباره زندگی هستند، فیلمهای عاطفی هستند، اخلاقی هستند، بشردوستانه هستند و در شناخت یکدیگر، شناخت زندگی یکدیگر به ما کمک می کنند."

کامل سغدیان، کارگردان تئاتر و دانشجوی رشته هنر در شهر سن پیترزبورگ روسیه، می گوید از فیلم "آواز گنجشکها" بسیار خوشش آمده است. وی گفت که تا پیش از دیدن این فیلم چندان تصوراتی از ایران نداشت، ولی اکنون خیلی با ایران و فرهنگ و مردم ایران آشنایی پیدا کرده است.

آقای سغدیان گفت: "فیلم "آواز گنجشکها" بسیار خوب بود... از نقش اساسی مرد بسیار خوشم آمد، همیشه مبارزه می کرد. بویژه کودکان چه قدر کار می کردند تا به آرزوهایشان برسند. فیلم را بسیار نازک ساخته اند، به نظر من هیچ نقصی نداشت، هم از جهت کارگردانی، هم از جهت بازی هنرپیشه ها."

Image caption آقای سغدیان می گوید از فیلم "آواز گنجشکها" بسیار خوشش آمده است

یکی از مشکلات تماشای فیلمهای ایرانی برای بسیاری در تاجیکستان چندان مفهوم نبودن گویشهای محلی ایران است که در فیلمها زیاد به کار می روند. به گفته صفر حقداد، نمایش این فیلمها کمک می کند که مردم تاجیکستان با گویشها و رسم و آیینهای محلی در گوشه و کنار ایران هم آشنایی پیدا کنند.

تاجیکان با فیلمهای ایران عمدتا پس از کسب استقلال تاجیکستان و بهتر شدن روابط دو کشور آشنا شدند. در مدت دو دهه اخیر بارها نمایش فیلمهای ایرانی در تاجیکستان دایر شده است. آقای حقداد می گوید قرار است در آینده نمایش فیلمهای تولید تاجیکستان نیز در ایران برگزار شود.