حکم بازداشت بین‌المللی خودروکوفسکی، منتقد پوتین صادر شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption خودروکوفسکی گفته به خاطر مبارزه علیه دولت روسیه با اتهام دروغ مواجه شده است

دادگاهی در روسیه حکم غیابی بازداشت میخائیل خودروکوفسکی، سرمایه‌دار روس و از منتقدان دولت این کشور را صادر کرده است.

در این حکم، اتهام آقای خودروکوفسکی طراحی و مشارکت در قتل شهردار یکی از شهرک‌های منطقه سیبری در روسیه اعلام شده که در سال ۱۹۹۸ به وقوع پیوست. میخائیل خودروکوفسکی، که در خارج ار روسیه اقامت دارد، با رد این اتهام، حکم دادگاه را دارای انگیزه سیاسی توصیف کرده است. وی بر ادامه مخالفت با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، و حمایت از تلاش‌های گروه‌های مدافع دموکراسی در آن کشور تاکید نهاده است.

آقای خودروکوفسکی در همین رابطه به بی‌بی‌سی گفت که رای دادگاه "با انگیزه سیاسی" صادر شده است.

او گفت که درحال بررسی ارائه درخواست پناهندگی سیاسی در بریتانیاست و در لندن احساس امنیت خواهد کرد.

پیشتر آقای خودروکوفسکی در حساب توییتر خود نوشت که روز گذشته، ماموران امنیتی به دفاتر "نهضت روسیه باز" که یک گروه مدافع گسترش دموکراسی مورد حمایت اوست حمله کردند و اسناد و مدارکی را با خود بردند. همچنین، ماموران به خانه شماری از کارکنان و اعضای این گروه نیر مراجعه و مدارکی را ضبط کردند.

وی یادآور شده که این وضعیت تکرار حوادث سال ۲۰۰۳ است و افزوده است که "کارهای پوتین دیگر قابل پیش‌بینی است." میخائیل خودرکوفسکی گفته است که ولادیمیر پوتین در نظر دارد روسیه را به دوران رکود سیاسی و اقتصادی شوروی در دهه ۱۹۷۰ بازگرداند و هشدار داده است که چنین وضعیتی بار دیگر به فروپاشی نظام سیاسی این کشور منجر خواهد شد.

میخائیل خودروکوفسکی و گروه نهضت "روسیه باز" هدف خود را متحد کردن تمامی گروه‌ها و افرادی اعلام کرده‌اند که خواستار تحول دموکراتیک در روسیه هستند.

حق نشر عکس AP
Image caption کارکنان دفتر روسیه باز در روسیه به مصاحبه خودروکوفسکی گوش می‌دهند

در سال ۲۰۱۳، رئیس جمهوری روسیه آقای خودروکوفسکی را پس از حدود ۱۰ سال حبس، آزاد کرد و او عازم خارج از کشور شد. اتهام میخائیل خودروکوفسکی کلاهبرداری عنوان شد، که وی آن را رد کرده و تاکید داشته است که به خاطر عدم حمایت از ولادیمیر پوتین به زندان افتاده بود.

میخائیل خودروکوفسکی پس از فروپاشی شوروی سابق سمت‌هایی را در دولت روسیه به دست آورد و همچنین وارد فعالیت‌های تجاری شد و ثروت هنگفتی را کسب کرد. او از جمله مدیران ارشد و سهامداران عمده شرکت نفتی "یوکوس" بود که توسط دولت روسیه تعطیل و اموال آن مصادره شده است.او زمانی ثروتمندترین فرد در روسیه محسوب می‌شد.

سال گذشته، اختلاف دولت روسیه و سهامداران یوکوس به داوری بین‌المللی کشیده شد و هیات داوران حکم کرد که دولت روسیه حدود پنجاه میلیارد دلار به سهامداران سابق یوکوس بدهکار است و باید آن را پرداخت کند. سهامداران توانسته‌اند احکام قضایی توقیف اموال دولت روسیه در خارج را به دست آورند.