ولید معلم: سوریه آماده شرکت در مذاکرات صلح است

حق نشر عکس .

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه، گفته است که کشورش آماده است تا در مذاکرات ژنو با هدف پایان دادن به درگیری‌های چند ساله در سوریه شرکت کند.

آقای معلم این سخنان را در جمع خبرنگاران در پکن، پایتخت چین، و پس از دیدار با وانگ یی، همتای چینی خود عنوان کرده است.

ولید معلم افزوده است که سوریه در انتظار دریافت فهرست سازمان‌ها و گروه‎هایی است که اجازه شرکت در این مذاکرات را ندارند.

این گروه‌ها شامل نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه نصرت، مرتبط با شبکه القاعده، است.

چین نیز در گذشته تلاش کرده بود تا به حل بحران سوریه کمک کند. به گفته خبرنگاران، چین که با اسلامگرایی به ویژه در منطقه مسلمان‌نشین سین‌کیانگ، روبرو است از این نگرانی دارد که ادامه بحران سوریه و تماس‌های احتمالی افراط‌گرایان چین و رفت و آمد آنها به سوریه، به مشکلات امنیتی چین اضافه کند.

کشورهای درگیر در بحران سوریه در چند ماه گذشته دست‌کم ۳ بار در ژنو و نیویورک برای کمک به حل این بحران شرکت کرده‌اند و برای اولین بار در این دیدارها، ایران نیز حضور داشته است.

ایران و روسیه در بحران سوریه از بشار اسد، رئیس‌جمهوری این کشور، حمایت می‌کنند اما غرب و همچنین عربستان و ترکیه از مهمترین حامیان مخالفان آقای اسد هستند.

همچنین حدود یک هفته پیش اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد در یک رای‌گیری غیرعلنی به قطعنامه‌ای رای مثبت دادند که بناست راه را برای برقراری صلح در سوریه هموار کند.

این قطعنامه در مقایسه با طرح‌‌های قبلی حاوی پیشنهادهای مشخص و ملموس‌تری است و حامیان دولت سوریه و همچنین کشورهای حامی مخالفان از آن حمایت کرده‌اند.

سازمان ملل امیدوار است این قطعنامه بتواند با ترسیم نقشه راه و آوردن تمامی جناح‌های بحران سوریه بر سر میز مذاکره، به زودی در این کشور جنگ‌زده آتش‌بس برقرار کند.

نوزده کشور حاضر در مذاکرات برای تدوین این قطعنامه، که ایران هم در بین آنها است، روز اول سال نو میلادی را به عنوان روز آغاز مذاکرات دولت و مخالفان در نظر گرفته‌اند و پیش‌نویس قطعنامه حاوی برنامه زمان‌بندی برای استقرار یک دولت وحدت ملی خواهد بود.

طبق بیانیه سازمان ملل که به امضای نمایندگان حاضر در نشست رسیده، قرار است یک سال بعد از آتش‌بس انتخابات آزاد برگزار شود.

جنگ داخلی سوریه که به پنجمین سال خود نزدیک می‌شود باعث کشته شدن بیش از دویست و پنجاه هزار نفر و آواره شدن حداقل ۱۲ میلیون نفر شده است.

مطالب مرتبط