عربستان شیخ نمر، روحانی شیعه و ۴۶ نفر دیگر را اعدام کرد

وزارت کشور عربستان سعودی اعلام کرده است که شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه معترض در عربستان، اعدام شده است.

وزارت کشور عربستان گفته است وی در میان ۴۷ نفری است که به اتهام ارتکاب جرائم تروریستی اعدام شده‌اند.

این اعدام ها در ریاض، پایتخت عربستان و دوازده منطقه دیگر انجام شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک وکیل در عربستان که نخواسته نامش فاش شود، گزارش داده که علاوه بر شیخ نمر باقر النمر، دست کم چهار نفر دیگر از اعدامی‌ها شیعه بوده‌اند.

شیخ نمر النمر در سال ۲۰۱۲ بعد از انتقاد علنی از مقام های عربستان و تقاضا برای برگزاری انتخابات در این کشور دستگیر شد. وی از تظاهرات ضددولتی در شرق عربستان حمایت کرده بود.

بستگان شیخ نمر باقر‌ النمر، اوایل آبان از تایید حکم اعدام او در دادگاه استیناف خبر داده بودند.

ایران از مخالفان سرسخت صدور حکم اعدام برای آقای نمر بود و بارها از عربستان خواست این حکم را لغو کند.

حسین جابرانصاری، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اعدام شیخ نمر را "عمق بی‌تدبیری و بی‌مسئولیتی" عربستان دانسته و گفته است "دولت عربستان تاوان سختی بابت پی گیری این سیاست ها خواهد پرداخت".

توضیح تصویر،

شیخ نمر باقر النمر علاوه بر حاکمان عربستان و بحرین، از بشار اسد، رئیس جمهور سوریه هم انتقاد می‌کرد

دستگیری نمر باقر النمر باعث اعتراض‌‌ گسترده اقلیت شیعه این کشور شد اما هواداران شیخ النمر می‌گویند که او هیچگاه خشونت‌طلب نبود.

بین سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ میلادی، در جریان اعتراض‌ شیعیان به رفتار تبعیض‌آمیز حکومت سعودی، ۲۰ نفر در منطقه قطیف در شرق عربستان کشته شدند.

شیخ نمر باقر النمر، مهم‌ترین رهبر اعتراض‌های قطیف بود.

در جریان دادگاه سال ۲۰۱۳ این روحانی شیعه، دادستانی خواهان اعدام او از طریق مصلوب شدن را کرده بود. این مجازات در عربستان شامل گردن زدن و نمایش آن در ملاء عام می‌شود.

گروه‌های حقوق بشری در آن زمان گفتند که در جریان برگزاری دادگاه شیخ نمر، عدالت رعایت نشده و امکانات پزشکی کافی در اختیار شیخ نمر قرار داده نشده است. پلیس در زمان بازداشت شیخ نمر چهار بار به پای او تیراندازی کرده بود.

پس از درگذشت امیر نایف، ولیعهد پیشین عربستان سعودی، شیخ النمر در سخنانی تند علیه خاندان سعودی گفته بود امیرنایف در قبر عذاب می‌کشد و به جهنم خواهد رفت.

مقام‌های سعودی تبعیض علیه شیعیان این کشور را رد می‌کنند و ایران را در دامن زدن به ناآرامی‌ها دخیل می‌دانند.