هویت 'جانشین جان جهادی کشف شد'

Image caption ظاهرا فرد نقاب‌پوش در نوار تبلیغی اخیر داعش سیدارتا دهر نام دارد که از مذهب هندو به اسلام گرویده بود

سازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا هویت مرد نقابداری را کشف کرده‌اند که در جدیدترین ویدیوی تبلیغاتی داعش به زبان انگلیسی و لهجه بریتانیایی صحبت می‌کند. این ویدئو، که صحت محتویات را نمی‌توان به طور مستقل تایید کرد، ظاهرا صحنه اعدام پنج نفر را به اتهام جاسوسی نشان می‌دهد.

یک منبع رسمی به بی‌بی‌سی گفته است که شواهد نشان می‌دهد که این فرد به احتمال زیاد سیدارتا دهر، شهروند بریتانیایی است که به ابورمیصا نیز شهرت دارد. این منبع افزوده است که "بسیاری از کسانی که این ویدئو را دیده و بررسی کرده‌اند این نظر را دارند" اما این اطلاعات هنوز رسما تایید و منتشر نشده است. پیشتر، خواهر سیدارتا دهر به بی‌بی‌سی گفته بود که صدایی که در نوار ویدیوئی به گوش می‌رسد به صدای برادرش شباهت دارد هر چند نمی‌تواند این موضوع را بپذیرد و درباره آن اطمینان داشته باشد. یکی از اعضای سابق گروه اسلامگرای المهاجرون نیز اظهار داشته است که در مورد تعلق این صدا به سیدارتا دهر "تردید ندارد."

سیدارتا دهر، که در خانواده‌ای هندو مذهب در بریتانیا متولد شده بود، بعدا به اسلام گروید و با عضویت در گروه موسوم به المهاجرون، که یک گروه اسلامگرای تندرو بود، به حمایت از اسلامگرایی افراطی پرداخت. فعالیت المهاجرون به خاطر تبلیغ اقدامات خشونت آمیز در بریتانیا ممنوع شده است.

سیدارتا دهر، که سی و چند سال سن دارد، به شغل تجارت اشتغال داشت، ازدواج کرده و دارای چهار فرزند است و تا قبل از ترک بریتانیا، ساکن محله والتمستو در شرق لندن بود.

برخلاف محمد اموازی، که به "جان جهادی" شهرت یافت، سیدارتا دهر برای سازمان‌های امنیتی بریتانیا فردی ناشناخته نبود و بارها در تظاهرات اعتراضی در برابر سفارتخانه‌های آمریکا، اسرائیل و کشورهای عرب شرکت کرده بود. او در سال ٢٠١٤ به ظن تبلیغ برای گروه‌های تروریستی بازداشت اما در برابر سپردن وثیقه، به طور موقت آزاد شد.

Image caption سیدارتا دهر در پیام توئیتری خود پس از ورود به سوریه، ناتوانی سازمان‌های امنیتی بریتانیا را به استهزاء گرفت

به عنوان شروط موافقت با آزادی در برابر وثیقه، پلیس خروج او از بریتانیا را ممنوع کرده و دستور داده بود گذرنامه‌اش را تحویل دهد اما این فرد توانست همراه همسر و فرزندانش در ایستگاه ویکتوریا در لندن سوار اتوبوس عازم پاریس شده و از کشور خارج شود.

چند هفته بعد، ابورمیصا متنی را همراه با تصویر خود همراه با اسلحه‌ای در یک دست و چهارمین فرزندش که به تازگی متولد شده در دست دیگر، در توئیتر منتشر کرد و گفت که وارد سوریه شده و به گروه دولت اسلامی پیوسته است. او در این متن نوشت: "نظام امنیتی بریتانیا چه وضعیتی دارد که به من اجازه می‌دهد تا مثل نسیم آزاد از سراسر اروپا عبور کنم و به قلمرو دولت اسلامی وارد شوم."

Image caption خواهر سیدارتا دهر گفت که نمی‌تواند بپذیرد فردی که در نوار ویدیوئی دیده می‌شود برادرش است

او در این پیام افزوده بود که "خلافت اسلامی سرزمینی است که در آن احکام مقدس شرع اسلام به طور کامل اجرا می‌شود و ما سرانجام محلی را پیدا کرده‌ایم که در آنجا به تمامی احکام حقیقی دینمان عمل می‌شود و تحت قوانین شرع اسلام زندگی می کنیم."

در ویدیوی تبلیغاتی اخیر داعش، پنج نفر با ادعای جاسوسی برای بریتانیا با شلیک گلوله به ناحیه سر به قتل می‌رسند. در ویدیوهای قبلی داعش که محمد اموازی در آنها حضور داشت، معمولا افراد از طریق بریدن سر و گاه به دست خود اموازی به قتل می‌رسیدند. در ماه نوامبر، اعلام شد که محمد اموازی در حمله هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا به مواضع دولت اسلامی در سوریه کشته شده است.

در ویدیو اخیر، فردی که نقاب به صورت زده و اسلحه‌ای در دست دارد، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا را تهدید می‌کند و هشدار می‌دهد که به زودی این کشور به تصرف مسلمانان درخواهد آمد. وی تصمیم دولت بریتانیا به مشارکت در عملیات هوایی علیه داعش در سوریه را به استهزاء گرفته و می‌گوید: "عجیب است که رهبر یک جزیره کوچک ما را با یک مشت هواپیما تهدید می‌کند. فکر می‌کردیم که تو از ارباب بدبختت در واشنگتن و جنگ شکست خورده‌اش علیه دولت اسلامی درس عبرت گرفته باشی."

در این ویدیوی ده دقیقه‌ای، یک کودک خردسال هم با لهجه بریتانیایی صحبت می‌کند. پس از پخش این ویدیو، مردی به نام ساندی داره گفت که این کودک نوه دختری اوست. دختر او، گریس داره که در خانواده نیجریه‌ای در بریتانیا متولد شده بود، در سن ١٨ سالگی به اسلام گروید و نام خدیجه را برگزید. او در سال ٢٠١٣ در سن ٢٢ سالگی به سوریه رفت.

Image caption تصویری از سیدارتا دهر
Image caption دهر در سال ٢٠١٤ بازداشت و با سپردن وثیقه آزاد شد

مطالب مرتبط