اعتصاب پزشکان غیر متخصص در بریتانیا سیستم بهداشت و درمان را مختل کرد

حق نشر عکس AFP

اعتصاب یک روزه حدود ۱۶ هزار پزشک غیر متخصص در بریتانیا باعث لغو بیش از ۳۳۰۰ عمل جراحی -ده درصد کل جراحی‌ها- و اختلال گسترده در سیستم بهداشتی و درمانی ملی بریتانیا (NHS) شده است.

جرمی هانت وزیر بهداشت بریتانیا خواستار بازگشت پزشکان به میز مذاکره شده و این اعتصاب را "غیر ضروری" خوانده است.

دکتر جان مالاوانا رییس کمیته پزشکان غیر متحصص اتحادیه پزشکی بریتانیا (BMA) این اعتصاب را "پیامی روشن" برای دولت خواند و گفت: "ما از هرگونه نابسامانی [ناشی از اعتصاب] عمیقا متاسفیم اما این مبارزه برای محافظت بیماران در دراز مدت و زندگی کاری پزشکان غیر متخصص است."

این اولین روز از سه روز اعتصابی است که اتحادیه پزشکی بریتانیا با رای اعضا تصویب کرده است. دو اعتصاب بعدی برای دو هفته بعد و یک ماه بعد در نظر گرفته شده است.

در دو اعتصاب اول پزشکان غیرمتخصص در اورژانس‌ها به اعتصاب ملحق نمی‌شوند اما در اعتصاب سوم اورژانس‌ها هم اعتصاب خواهند کرد.

حق نشر عکس PA

در این اعتصاب پرستاران، پزشکان متخصص و پزشکان خانواده (GP) شرکت ندارند.

از ۵۵ هزار پزشک غیر متخصص در بریتانیا - یک سوم کل پزشکان- ۳۷ هزار نفر عضو اتحادیه پزشکی بریتانیا هستند که بیش از ۹۸ درصد آنها ماه گذشته رای به اعتصاب دادند.

ابتدا سه روز اعتصاب در ماه دسامبر در نظر گرفته شده بود اما پزشکان آن را به تعویق انداختند تا شاید با دولت به توافق برسند و نیازی به اعتصاب نباشد.

اعتراض پزشکان به تصمیم دولت برای تغییر قرارداد پزشکان غیر متخصص است و آن را "ناعادلانه" برای پزشکان و "خطرناک" برای بیماران می‌دانند.

دولت استدلال می‌کند که آمار مرگ در دو روز آخر هفته بالا می‌رود و قصد دارد روز شنبه (که در بریتانیا روز تعطیل است) و تا ساعت ده شب هر روز را ساعت عادی کار محسوب کند و برای آن پرداخت اضافه در نظر نگیرد.

اتحادیه پزشکی بریتانیا ادعای دولت را در مورد افزایش آمار مرگ و میر در تعطیلات آخر هفته مخدوش می‌داند و معتقد است با توجه به حقوق نسبتا پایین پزشکان غیر متخصص، آنها مجبور هستند با کار کردن در روزهای تعطیل یا ساعت‌های"غیر اجتماعی" درآمد خود را افزایش دهند.

حق نشر عکس Getty

با اینکه دولت پس از تهدید پزشکان به اعتصاب، به آنها پیشنهاد ۱۱ درصد افزایش حقوق داد اما پزشکان می‌‎گویند با قرارداد جدید درآمد آنها برای کار مشابه بین سی تا چهل درصد کاهش پیدا می‌کند در نتیجه آنها مجبور خواهند بود ساعت‌های بیشتری کار کنند.

آنها می‌گویند خستگی پزشکان به دلیل کار طولانی، احتمال خطا را افزایش می‌دهد که خطر آن متوجه بیماران خواهد شد.

با اینکه دولت سعی کرده این اعتصاب را بی‌توجهی به مخاطراتی که ممکن است برای بیماران بوجود آید جلوه دهد، نظرسنجی‌‌ای که به سفارش بی‌بی‌سی انجام شده نشان می‌دهد ۶۶ درصد مردم با این اعتصاب موافقند و فقط شانزده درصد مخالف آن هستند.

با این حال در صورتی‌که اعتصاب شامل اورژانس‌ها هم بشود فقط ۴۴ درصد مردم با آن موافقند.