نوجوان پناهجو به اتهام قتل کارمند اردوگاه پناهجویان در سوئد بازداشت شد

حق نشر عکس Getty
Image caption سوئد با هجوم پناهجویان و همزمان، افزایش فشار بر منابع پلیس برای رسیدگی به وضعیت آنان مواجه بوده است

یک پناهجوی نوجوان به اتهام قتل یکی از کارکنان اردوگاه پناهجویان در سوئد بازداشت شده است.

سخنگوی پلیس سوئد گفته است که یک پسر پانزده ساله که در اردوگاه پناهجویان نوجوان واقع در مولندال، در نزدیکی شهر گوتنبورگ در غرب سوئد سکونت داشت، با کارد به یک زن ۲۲ ساله حمله کرده و او را کشته است. این زن از کارکنان این مرکز بود.

ضارب بازداشت شده اما انگیزه او هنوز مشخص نیست.

در اردوگاه محل وقوع قتل پناهجویان بین سنین ۱۴ تا ۱۷ ساله نگهداری می‌شوند اما منابع پلیس ملیت ضارب را اعلام نکرده‌اند.

در حالیکه سوئد با موج پناهجویان مواجه است، سخنگوی پلیس گفته که اقدامات خشونت آمیز پناهجویان "به صورت یک امر عادی در آمده" و با ورود پناهجویان بیشتر از خارج، پلیس سوئد مجبور به رسیدگی به موارد روز به افزایشی از خشونت توسط پناهجویان بوده است.

پیشتر، رئیس پلیس سوئد از دولت خواستار افزودن ۴۱۰۰ مامور و کارمند به نیروی پلیش شده بود تا این نیرو بتواند از عهده فشار ناشی از مقابله با تهدیدهای تروریستی و همچنین عملیات مرتبط با پناهجویان از جمله حفظ نظم، رسیدگی به شرایط اردوگاه‌ها و اقدامات اداری و عملیاتی جهت اخراج پناهجویان برآید.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سوئد از مقصدهای مورد علاقه پناهجویان از کشورهای مختلف جهان است

وی گفته است که نیروی پلیس با موارد متعدد خشونت و اختلال در مراکز پذیرش پناهجو مواجه است و در برخی موارد، مقابله با این موارد به منابع و امکانات فراوانی نیاز دارد. به گفته رئیس پلیس سوئد، شرایط امرو با وضعیت شش ماه پیش تفاوت کرده و استفاده از منابع مالی و نیروی انسانی برای موارد مرتبط با پناهجویان باعث شده است که امکانات پلیس برای انجام سایر وظایف آن کافی نباشد.

به گفته اداره مهاجرت سوئد، در حالیکه این کشور در سال ۲۰۱۵ با افزایش سریع پناهجویان مواجه بوده، آمار اقدامات خشونت آمیز در مراکز پذیرش پناهجویان نیز به بیش از دو برابر سال پیش افزایش یافته است. در سال ۲۰۱۴، تعداد اینگونه حوادث به ۱۴۸ فقره رسید که به ۳۲۲ فقره در سال ۲۰۱۵ افزایش یافت. علاوه بر خشونت در داخل مراکز پناهجویان، چندین مورد حمله و آتش زدن این مراکز ظاهرا توسط مخالفان مهاجرت هم به وقوع پیوسته است.

در همانحال، گروه‌هایی نیز در سوئد تشکیل شده تا ضمن کمک به پناهجویان، از ورود و سکونت آنان در این کشور حمایت کنند. این گروه‌ها نیز گاه دست به تظاهرات زده‌اند و بین آنان و ماموران پلیس یا مخالفان مهاجرت درگیری روی داده است.

مقصد نهایی شماری از پناهجویانی که از طریق دریا یا مسافرت زمینی عازم اروپا می‌شوند، رسیدن به سوئد و دریافت پناهندگی از این کشور است. سوئد در چند دهه اخیر مقصد تعداد قابل توجهی از مهاجران و پناهجویان از جمله از ایران بوده است.