آخرین مناظره داوطلبان نامزدی حزب جمهوریخواه آمریکا بدون ترامپ برگزار شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption داوطلبان شرکت‌کننده در مناظره از این فرصت برای انتقاد و نیش زبان به ترامپ استفاده کردند

هفت تن از هشت داوطلب اصلی نامزدی حزب جمهوریخواه آمریکا برای انتخابات ریاست جمهوری سال جاری آخرین مناظره تلویزیونی خود قبل از آغاز روند رای‌گیری برای گزینش نامزد نهایی این حزب را برگزار کرده‌اند.دونالد ترامپ، داوطلب جنجالی و پیشتاز در نظرسنجی‌ها این مناظره را تحریم کرده بود.

آقای ترامپ دلیل خود برای تحریم این مناظره را گرایش منفی مجری مناظره عنوان کرد و به جای شرکت در این مناظره، با حضور در برنامه دیگری در نزدیکی همان محل گفت که توانسته است ٦ میلیون دلار اعانه برای نظامیان بازنشسته جمع آوری کند.

موسسه تلویزیونی فاکس، برگزار کننده این مناظره، گفته است که مدیر این موسسه تا لحظاتی قبل از آغاز برنامه می‌کوشید نظر مساعد آقای ترامپ را برای شرکت در مناظره جلب کند اما موفق نشد. برخی ناظران گفته‌اند که دونالد ترامپ با خودداری از رویارویی با رقیبان خود در این مناظره، دست به "قمار" بزرگی زد اما نظرسنجی صورت گرفته پس از پایان مناظره نشان داد که قماری سودده بوده و محبوبیت او حتی افزایش هم یافته است.

در جریان مناظره اخیر، سایر داوطلبان از اشاره به غیبت آقای ترامپ خودداری نکردند و به شکل‌های مختلف، به انتقاد کردن و "نیش زبان" زدن به او پرداختند اما به گفته ناظران، غیبت دونالد ترامپ و اظهارنظرهای گاه جنجال آفرین و افراطی او باعث شد تا این مناظره جذابیت و هیجان مناظره‌های قبلی را نداشته باشد. در عوض، شبکه‌های خبری رقیب فاکس با تمرکز بر انتشار اخبار مربوط به برنامه آقای ترامپ در همان روز، مخاطبان قابل توجهی به دست آوردند و نشان دادند که او برای اکثر مخاطبان فردی خبرسازتر از سایر داوطلبان نامزدی حزب جمهوریخواه است.

در این مناظره، جب بوش، فرماندار فلوریدا، و کریس کریستی، فرماندار ایالت نیوجرسی، امکان بیشتری برای جلب توجه جمهوریخواهان سنتگراتر یافتند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترامپ با شرکت نکردن در مناظره برنده اصلی نظرسنجی‌ها شد

در جریان مناظره، سناتور تد کرو و مارکو روبیو، که از آنان به عنوان رقیبان عمده دونالد ترامپ هم یاد شده، به بحث در مورد سیاست مهاجرتی پرداختند که اختلاف نظرشان در این زمینه را آشکار کرد.

دوره دوم ریاست جمهوری باراک اوباما، چهل و چهارمین رئیس جمهوری ایالات متحده در پایان سال میلادی جاری خاتمه می‌یابد و رای گیری برای انتخاب رئیس جمهوری بعدی و معاون او روز ٨ نوامبر برگزار می‌شود. در انتخابات ریاست جمهوری، معمولا افراد متعددی به صورت نامزدهای ده‌ها حزب و تشکل مختلف یا به صورت انفرادی به رقابت می‌پردازند اما به دلیل نیاز به امکانات گسترده به منظور جلب حمایت رای‌دهندگان در نقاط مختلف این کشور، معمولا تنها دو نامزد دو حزب اصلی جمهوریخواه و دموکرات از امکان پیروزی برخوردار بوده‌اند.

احزاب بزرگ به منظور افزایش احتمال کسب نظر رای‌دهندگان، می‌کوشند فردی را به نامزدی بر گزینند که نشان دهد می‌تواند حمایت عمومی را بیش از سایرین جلب کند و به همین دلیل، قبل از آغاز رقابت نامزدهای احزاب برای انتخابات ریاست جمهوری، رقابتی گاه بسیار فشرده نیز بین داوطلبان کسب نامزدی هر کدام از این احزاب صورت می‌گیرد. در جریان این رقابت‌ها گاه داوطلبان نامزدی همان حزب از حملات شدید به یکدیگر نیز خودداری نمی‌ورزند هرچند پس از تعیین نامزد نهایی، از همه اعضا و هواداران حزب انتظار می‎‌رود از او حمایت و برای پیروزی او تلاش کنند.

برای گزینش نامزد نهایی خود، دو حزب اصلی به برگزاری "انتخابات مقدماتی" در ایالت‌های مختلف مبادرت می‌ورزند که در جریان آن، اعضای هر حزب، و در برخی نقاط حتی کسانی که عضویت حزبی آنان مسجل نیست، در انتخاب فرد مورد نظر خود شرکت می‌کنند. هدف این است که مشخص شود چه کسی در صورت ورود به رقابت اصلی با نامزد حزب رقیب، می‌تواند نظر رای دهندگان را به بهتر جلب کند.

با برگزاری "انتخابات مقدماتی" فردی که بتواند بیشترین آرا را به دست آورد، به عنوان نامزد حزب وارد مبارزات انتخاباتی با نامزد حزب رقیب می‌شود و انتظار دارد در این مبارزه، از تمامی منابع مادی و انسانی و کمک و حمایت اعضای حزب خود برخوردار شود.

برای انتخابات ریاست جمهوری سال جاری، حزب دموکرات سه داوطلب اصلی دارد که عبارتند از هیلاری کلینتون و برنی ساندرز، اعضای مجلس سنا، و مارتین اومالی، فرماندار مریلند.