نمایندگان مهم‌ترین گروه‌ مخالف دولت سوریه به ژنو می‌روند

حق نشر عکس Reuters
Image caption روز گذشته استفان دی میسترا، نماینده سازمان ملل (سمت راست) با بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل دیدار کرد

انتظار می رود هیاتی که نماینده مهم‌ترین گروه مخالف سوریه است، امروز وارد ژنو شود.

یکی از سخنگویان مخالفان گفته است که قبل از شرکت در هر گونه مذاکره سیاسی قصد دارند تا درباره مسایل مربوط به حقوق بشر گفتگو کنند.

مذاکرات صلح سوریه از روز گذشته جمعه ۲۹ ژانویه ( ۹ بهمن) آغاز شد.

روز گذشته ا ستفان دی میسترا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه با هیاتی که از سوی بشار اسد به ژنو آمده بودند، دیدار و گفتگو کرد.

تحلیل؛ غیبت مهره‌های کلیدی

مهرداد فرهمند،خبرنگار بی‌بی‌سی در محل مذاکرات ژنو

در مذاکرات صلح سوریه ۳ همچنان همان مشکلی وجود دارد که دو سال پیش در مذاکرات سوریه ۲ وجود داشت: این‌که مخالفان مذاکره کننده دارای نقش تعیین کننده‌ای در جنگ سوریه نیستند. نقش تعیین کننده را گروه‌های مسلح دارند که یا اصلا به مذاکرات دعوت نشده‌اند یا دولت‌های حامی مذاکرات همچون روسیه با حضورشان مخالفت کرده‌اند.

حتی حزب اتحاد دموکراتیک که کنترل مناطق کردنشین سوریه را در دست دارد و به عنوان گروهی که در حال نبرد با داعش است نقش مهمی ایفا می‌کند، به مذاکرات دعوت نشده است.

بنابراین هر نوع توافقی از جانب مخالفان مذاکره‌کننده الزاما به این معنی نیست که گروه‌های دیگری که نقش تعیین کننده در سوریه دارند، از این توافق پیروی کنند.

به نظر می رسد بیش از دو هیئت مذاکره کننده دولتی و مخالف سوری، باید چشم به دولت‌ها و قدرت‌هایی دوخت که از طرف‌های درگیر در سوریه حمایت می‌کنند و این‌که آنها در نهایت بین خود آیا به تفاهم و توافقی بر سر سوریه خواهند رسید یا نه.

حق نشر عکس Reuters
Image caption دیدار نماینده سازمان ملل با فرستادگان دولت سوریه

در مذاکرات جاری، گروه‌های شرکت کننده در اتاق‌های جداگانه حضور خواهند داشت و مذاکرات با میانجی‌گری مقامات سازمان ملل انجام خواهد شد. انتظار می‌رود که این دور مذاکرات تا شش ماه ادامه یابد.

برقراری آتش بس، ارسال کمک‌های بشردوستانه و مقابله با تهدیدات گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) از جمله اولویت‌های فوری در این مذاکرات است. اما هدف نهایی برقراری صلح است که شامل ایجاد دوره ای انتقالی و برگزاری انتخابات در سوریه است.

آخرین بار در فوریه سال ۲۰۱۴ بود که مذاکرات برای پایان دادن به جنگ در سوریه پس از دو دور بدون دستیابی به نتیجه پایان یافت.

سازمان ملل دولت سوریه را به این دلیل که حاضر نشد درباره خواسته مخالفان برای کناره‌گیری بشار اسد از قدرت مذاکره کند، در شکست این گفتگوها مقصر دانست.

مطالب مرتبط