دیدار پاپ و رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه برای اولین بار پس از قرن یازدهم میلادی

این دو، فضای دیدارشان را 'برادرانه' و 'صمیمانه' توصیف کرده‌اند.
توضیح تصویر،

این دو، فضای دیدارشان را 'برادرانه' و 'صمیمانه' توصیف کرده‌اند.

پاپ فرانسیس، رهبر کلیسای کاتولیک و بطریق (پاتریارک) کیریل، رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه پس از دیدار تاریخی در کوبا، خواستار وحدت این دو شاخه مسیحیت شده‌اند و از جهان خواسته‌اند جلوی آزار و اذیت مسیحیان را در خاورمیانه بگیرند.

از قرن یازدهم میلادی که دو شاخه غربی و شرقی مسیحیت، کلیسای کاتولیک رم و کلیسای ارتدوکس روسیه، از هم جدا شدند این نخستین بار است که رهبران دو کلیسا با هم دیدار کرده‌اند.

طبق برنامه‌ریزی قبلی، پاپ فرانسیس سر راه سفر به مکزیک در کوبا توقف کرد و آن‌جا با بطریق کیریل در فرودگاه هاوانا پایتخت کوبا ملاقات کرد.

بطریق کیریل که از سال ۲۰۰۹ رهبر کلیسای ارتودوکس روسیه است، هم‌زمان به کوبا سفر کرده بود.

پاپ فرانسیس از سال ۲۰۱۳ که به رهبری کلیسای کاتولیک رسید همواره خواستار روابط بهتری بین شاخه‌های مختلف مسیحیت شده است.

کوبا که مذهب رایج در آن مسیحیت کاتولیک است، در دهه‌های اخیر در حوزه نفوذ شوروی و سپس روسیه بوده است و از این بابت جای خوبی برای چنین تجدید دیداری بود.

این دیدار دو ساعت طول کشید و پطریق کیریل آن را "باز" و "برادرانه" توصیف کرد و پاپ فرانسیس آن را "خیلی صمیمانه" خواند.

این دو رهبر مسیحی در سند مشترکی که صادر کردند، درباره آزار و اذیت مسیحیان در خیلی از کشورهای خاورمیانه و آفریقای شمالی هشدار داده‌اند که آن‌جا "خانواده‌ها، روستاها و شهرهای برادران و خواهران مسیحی ما به طور کامل ویران می‌شود".

پاپ فرانسیس و بطریق کیریل هم‌چنین گفته‌اند برای توقف موج مهاجرت گسترده از عراق و سوریه به سوی اروپا، باید کمک‌های بشردوستانه به طور کلان به این مناطق ارسال شود.

با این‌که دیدار دو رهبر تحولی اساسی به شمار می‌رود اما دو کلیسا هنوز در مورد موضوعاتی مثل غرب اوکراین اختلاف نظر دارند. کلیسای ارتدوکس روسیه آن را قلم‌روی خود می‌داند و از نفوذ کلیسای کاتولیک در آن منطقه ناراضی است.

کلیسای ارتودوکس اوکراین پس از استقلال این کشور در سال ۱۹۹۱ دچار شکاف شد و بخش بزرگ‌تر آن از دستورها و فرمان‌های مذهبی کلیسای روسیه پیروی می‌کند.

کلیسای کاتولیک بیش از یک میلیارد پیرو در سراسر دنیا دارد و شمار پیروان کلیسای ارتدوکس، ۱۶۵ میلیون نفر است.