حبس طولانی ۱۳ نفر در تاجیکستان به جرم حمایت از داعش

دادگاهی در جنوب تاجیکستان ۱۳ تبعه این کشور را به جرم برافراشتن پرچم گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) به مدت ۱۰ تا ۲۵ سال به زندان محکوم کرده است.

این افراد در ماه اوت سال گذشته توسط پلیس بازداشت و متهم شده بودند که پرچم داعش را در دروازه ورودی شهر "نارک" در جنوب تاجیکستان نصب کرده‌اند.

به گفته منابع محلی، اکثر این افراد متاهل بوده، جوانترین آنها ۲۱ سال دارد و مسن‌ترینشان ۷۴ ساله است. دادگاه ولایت ختلان آنها را در دعوت به سرنگونی دولت و فعالیتهای افراط‌گرایانه و تأسیس گروه جنایی مجرم شناخته است.

وزارت امور داخلی تاجیکستان در ماه اوت گذشته از بازداشت این افراد خبر داد و ویدئوهایی از بازپرسی آنها از طریق تلویزیونهای دولتی به نمایش درآمد.

به گفته منابع پلیس، این افراد در شبکه جهانی با فردی به نام "یونس" که تبعه تاجیکستان بوده و در ترکیه زندگی می‌کرده، آشنا شده و با دستور او به برافراشتن پرچم دولت اسلامی در شهر "نارک" اقدام کرده‌اند.

نزدیکان برخی از این افراد احکام دادگاه را غیرمنصفانه خوانده و گفته‌اند که این افراد ناآگاهانه به این اقدام دست زده و در جریان محاکمه ابراز پشیمانی کرده‌اند.

این دومین مورد محکومیت اتباع تاجیکستان برای برافراشتن پرچم داعش در جنوب این کشور است. پارسال دادگاه ختلان هفت ساکن ناحیه "شهرتوس" را هم به اتهامهای مشابه به ۷ تا ۲۷ سال زندان محکوم کرده بود.

پلیس تاجیکستان می‌گوید نزدیک هزار نفر از اتباع این کشور در صفوف دولت اسلامی در عراق و سوریه می‌جنگند که نزدیک به ۳۰۰ تن از آنها از ولایت ختلان در جنوب این کشور هستند.