اتحادیه اروپا برای مقابله با بحران مهاجران در یونان میلیون‌ها یورو کمک می‌کند

حق نشر عکس AFP

اتحادیه اروپا در نظر دارد صدها میلیون یورو برای مقابله با بحران مهاجران در یونان در اختیار سازمان‌های امدادرسانی اروپایی قرار دهد.

بر اساس این طرح که قرار است امروز (چهارشنبه، ۲ مارس) تصویب شود، کمک‌های اتحادیه اروپا می‌تواند همانطور که خارج از این اتحادیه در مناطق بحران‎زده به مصرف می‌رسد در داخل اروپا نیز استفاده شود.

بر اساس این طرح کمسیون اروپا تصویب خواهد کرد که به جای کمک‌ مالی مستقیم به کشورهای عضو اتحادیه، برای نخستین بار سازمان‌های امدادرسانی اروپایی با استفاده از کمک‎های مالی مستقیما با سازمان ملل و نهادهای دیگر برای امدادرسانی در اروپا همکاری کنند.

مقام‌های اتحادیه اروپا گفته‌اند که در نظر دارند برای حل مشکل مهاجران سالانه ۳۰۰ میلیون یورو برای هر کشور کمک کنند. سقف این کمک ۷۰۰ میلیون دلار در سه سال خواهد بود.

حق نشر عکس Getty

با این حال کریس موریس، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که حتی اگر این کمک به سرعت انجام شود، اتحادیه اروپا همچنان نیار دارد برای کنترل موج جدید مهاجران با ترکیه همکاری کند.

سازمان ملل متحد هشدار داده است که به دلیل تراکم مهاجران در یونان، فاجعه‎ای انسانی در حال شکل گرفتن است.

هزاران پناهجو که قصد دارند وارد کشورهای شمال اروپا شوند، در مرز میان یونان و مقدونیه سرگردان هستند.

یونان از کمسیون اروپا برای کمک به ۱۰۰ هزار پناهجویی که در این کشور به سر می‌برند تقاضای ۵۰۰ میلیون یورو کرده است.

حدود ۲۴ هزار مهاجر در یونان نیاز به مسکن دارند و ۸ هزار نفر در شرایط بدی در مرز با مقدونیه قرار دارند.

بسته شدن مرز میان مقدونیه و یونان باعث افزایش تعداد مهاجران در یونان شده که بر شدت بحران افزوده است.

بیشتر مهاجران که شهروندان کشورهای آفریقایی، خاورمیانه و افغانستان تشکیل هستند، سفر اروپایی خود را از یونان آغاز می‌کنند و از طریق کشورهای حوزه دریای بالکان قصد دارند خود را به کشورهای اروپایی شمالی به ویژه آلمان برسانند.

حق نشر عکس AFP
حق نشر عکس AP
حق نشر عکس AP
حق نشر عکس EPA

.